Η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ σας προσκαλεί να συμμετάσχετε στο Living Streets του Δήμου Καρπενησίου! Από τις 16 Ιουλίου 2024 στις 18:00 και για 5 συνεχόμενες Τρίτες, ο Δήμος Καρπενησίου θα πεζοδρομήσει δυο κεντρικούς δρόμους (Ζηνοπούλου και Κοσμά Αιτωλού) και θα διοργανώσει δραστηριότητες για του πολίτες με σύνθημα «Κάνε την πόλη… δική σου». Στόχος του έργου είναι η ενίσχυση της βιώσιμης κινητικότητας, η προώθηση των ήπιων μορφών μετακίνησης και η ενεργός συμμετοχή των πολιτών στην ανταλλαγή ιδεών και την ανάπτυξη κοινωνικών δραστηριοτήτων. Σας προσκαλούμε στην εκδήλωση με τίτλο «Σταχυολόγηση της Αειφορίας στην Περιφέρεια Πελοποννήσου: Ο Ρόλος των Ενεργειακών Κοινοτήτων, του Αγροδιατροφικού Τομέα και της Κυκλικής Οικονομίας στη Διαμόρφωση του Μέλλοντος», η οποία θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 16 Μαΐου 2024 και ώρα 17:30 στο Μαλλιαροπούλειο Δημοτικό Θέατρο Τρίπολης. Η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ θα συντονίσει την πρώτη ενότητα της εκδήλωσης με τίτλο «Οι Ενεργειακές Κοινότητες και η Συμβολή τους στην Ενεργειακή Μετάβαση». Η συγκεκριμένη ενότητα περιλαμβάνει την διεξαγωγή εργαστηρίου που θα εξετάσει το ρυθμιστικό πλαίσιο και τα εμπόδια στην εξέλιξη των ενεργειακών κοινοτήτων, λαμβάνοντας υπόψη τις τοπικές συνθήκες της Περιφέρειας Πελοποννήσου. Το εργαστήριο πραγματοποιείται στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου POWERYOUTH. Η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ συμμετείχε στις 17 Απριλίου 2024 στο Περιφερειακό Εργαστήριο Ανταλλαγής Εμπειριών του MedPAN, ως συντονιστής του ευρωπαϊκού έργου HyPro4ST. Εκπρόσωποι του Δικτύου ταξίδεψαν μέχρι το La Londe les Maures της Γαλλίας προκειμένου να μοιραστούν τους στόχους και τα αποτελέσματα του έργου με τους υπόλοιπους συμμετέχοντες. Το έργο αποσκοπεί στη δημιουργία ενός νέου επαγγελματικού προφίλ, αυτό του Υπεύθυνου Υβριδικής και Βιώσιμης Διαχείρισης Έργων, στον τομέα του Βιώσιμου Τουρισμού, και την ανάπτυξη του αντίστοιχου εκπαιδευτικού υλικού. Το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα στοχεύει στη βελτίωση των δεξιοτήτων διαχείρισης έργων, καθώς και των ψηφιακών, πράσινων, επιχειρηματικών και δημιουργικών δεξιοτήτων όσων το παρακολουθήσουν. Παράλληλα, παρέχετε η δυνατότητα πιστοποίησης, η οποία θα αναπτυχθεί στο πλαίσιο του έργου, μέσω του φορέα TÜV Austria, χωρίς κόστος για τους συμμετέχοντες. Η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ καλωσορίζει τον Δήμο Αγιάς και τον Δήμο Σερίφου στα μέλη της. Το Δίκτυο αριθμεί μέχρι σήμερα 76 Δήμους-μέλη σε όλη την Ελλάδα και την Κύπρο, ενώ τα συνολικά μέλη του ανέρχονται στα 81, συμπεριλαμβανομένων Πανεπιστημίων, Ινστιτούτων, Ιδρυμάτων και άλλων φορέων. Οι Δήμοι Αγιάς και Σερίφου, μετά από συνεδρίαση των Δημοτικών τους Συμβουλίων, αποφάσισαν την ένταξή τους στο Δίκτυο με σκοπό την αξιοποίηση των ευκαιριών που τους προσφέρει. |
ΘΕΜΑΤΑ
|