Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» θα πραγματοποιήσει το 6ο Ετήσιο Συνέδριο και τη Γενική Συνέλευση την Τετάρτη, 14 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 16:00, στο ξενοδοχείο CROWNE PLAZA Athens City Centre με θέμα «Η πρόκληση της Ενεργειακής Κρίσης – Ευκαιρίες για τους Δήμους». Στο Συνέδριο θα συζητηθεί η αντιμετώπιση της ενεργειακής κρίσης και ο ρόλος των Δήμων στην επίτευξη της ενεργειακής μας ανεξαρτησίας και της πράσινης μετάβασης. Επιπλέον, θα παρουσιαστούν τα κυριότερα προγράμματα και έργα της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ και τα χρηματοδοτικά εργαλεία από κυβερνητικά στελέχη και τεχνοκράτες. Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» θα πραγματοποιήσει από κοινού με το Δήμο Αλμυρού την ημερίδα με τίτλο «Καταπολεμώντας την ενεργειακή φτώχεια – Το Ευρωπαϊκό Έργο POWERPOOR», την Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 11:00 π.μ., στην Αίθουσα Πολιτιστικού Κέντρου Δήμου Αλμυρού (Αθήνας 1, Αλμυρός, 37100). Βασικός στόχος της ημερίδας είναι η παρουσίαση στοιχείων σχετικά με τον εντοπισμό των ενεργειακά ευάλωτων νοικοκυριών, η παροχή χρήσιμων συμβουλών για την εξοικονόμηση ενέργειας και η ενθάρρυνση της αξιοποίησης εναλλακτικών πηγών χρηματοδότησης από τους Δημότες με απώτερο σκοπό την ανακούφιση του φαινομένου της ενεργειακής φτώχειας. Παράλληλα, η ημερίδα θα σηματοδοτήσει την έναρξη των εργασιών του Γραφείου Αντιμετώπισης Ενεργειακής Φτώχειας του Δήμου Αλμυρού. Η 2η Διακρατική Συνάντηση του Ευρωπαϊκού Έργου SETOFF πραγματοποιήθηκε στις 21-22 Νοεμβρίου 2022 στο Benaguasil της Ισπανίας, με τη συμμετοχή 17 εκπροσώπων των συνεργαζόμενων φορέων από τη Βόρεια Μακεδονία, την Ελλάδα, το Βέλγιο και την Ισπανία. Το συγκεκριμένο έργο στοχεύει στη βελτίωση της ετοιμότητας, της υγείας και της ασφάλειας στην εργασία έναντι μελλοντικών κρίσεων και καταστάσεων έκτακτης ανάγκης, τόσο του προσωπικού Πολιτικής Προστασίας, όσο και του προσωπικού ασφάλειας και φύλαξης του ιδιωτικού τομέα. Το Ετήσιο Τακτικό Συνέδριο της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδος (ΚΕΔΕ), το οποίο πραγματοποιήθηκε στις 21-23 Νοεμβρίου 2022 στην πόλη του Βόλου, έδωσε την αφορμή στον Γενικό Γραμματέα της ΚΕΔΕ και Πρόεδρο της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ, κ. Δημήτριο Καφαντάρη, καθώς και στον Δήμαρχο Άνδρου, κ. Δημήτριο Λοτσάρη, για την υπογραφή μιας νέας Προγραμματικής Σύμβασης με σκοπό τη βελτίωση των Αγροτικών Οδών του Δήμου Άνδρου. Πιο συγκεκριμένα, μέσω της συγκεκριμένης σύμβασης θα εκπονηθούν οι απαιτούμενες μελέτες για τη βελτίωση και τον εκσυγχρονισμό τεσσάρων τμημάτων της αγροτικής οδοποιίας του Δήμου Άνδρου, συνολικού μήκους περίπου 13 χλμ. Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» διοργάνωσε την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2022 την 5η Εθνική Συνάντηση του Ευρωπαϊκού έργου PATH2LC. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά, με την παρουσία στελεχών της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ και των Δήμων που συμμετέχουν στο έργο (Βάρης – Βούλας – Βουλιαγμένης, Δωδώνης, Ιεράπετρας, Κορινθίων, Μεσσήνης, Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης, Οιχαλίας και Πέλλας), του κ. Pedro Bizarro, εκπροσώπου του Συμφώνου των Δημάρχων, της κας Giulia Melica, εκπροσώπου του Κοινού Κέντρου Ερευνών (JRC) της Ε.Ε., του κ. Marcus Hummel, Διευθύνοντος Συμβούλου του Αυστριακού Ερευνητικού Κέντρου e-think (e-think Energy Research) και του κ. Aadit Malla, μέλους της ερευνητικής ομάδας του TU Wien. Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» συμμετέχει ως εταίρος στο Ευρωπαϊκό Έργο «WaysTUP!», το οποίο χρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Horizon 2020. Μέσω του έργου, αναπτύσσεται μια μεθοδολογία με στόχο την αλλαγή της συμπεριφοράς των πολιτών ενισχύοντας την ενεργό συμμετοχή τους σε προγράμματα ανακύκλωσης βιοαποβλήτων ή οργανικών αποβλήτων. Προκειμένου να κατανοήσουμε καλύτερα την αντίληψη και τις συνήθειες των πολιτών στα ανωτέρω θέματα, διεξάγουμε την ακόλουθη διαδικτυακή έρευνα. |
ΘΕΜΑΤΑ
|