Με μεγάλη επιτυχία και ευρεία συμμετοχή των Δήμων ολοκληρώθηκε στις 13 Οκτωβρίου 2022, το 3o Σεμινάριο Εκπαίδευσης Συμβούλων και Μεντόρων Ενέργειας που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έργου «POWERPOOR». Στους εισηγητές συμμετείχαν Στελέχη της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ και εκπρόσωποι των υπόλοιπων Ελλήνων εταίρων. Ο Γενικός Διευθυντής του Δικτύου, κ. Ιωάννης Γεώργιζας, και ο Αναπληρωτής Καθηγητής του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου (ΕΜΠ), κ. Χάρης Δούκας, απηύθυναν χαιρετισμό στους συμμετέχοντες και έκαναν εύστοχες παρεμβάσεις κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου. Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε μέσω τηλεδιάσκεψης στις 2 Νοεμβρίου 2022, το 2ο Ελληνικό Hackathon (εργαστήριο ιδεών με στόχο την προετοιμασία της πιλοτικής εφαρμογής) στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού έργου «DECIDO», από το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» σε συνεργασία με το Δήμο Χάλκης. Στη συζήτηση που διεξήχθη συμμετείχαν ο Αντιδήμαρχος Προγραμματισμού, Οικονομικής και Τοπικής Ανάπτυξης, κ. Βασίλειος Ρουσσάκης, και στελέχη του Δήμου Χάλκης, καθώς και μέλη της ομάδας εργασίας του προγράμματος από τη ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ. Στις 8 Οκτωβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά παρουσίαση της Ελληνικής πιλοτικής εφαρμογής του Ευρωπαϊκού Έργου DECIDO στο Μεταπτυχιακό Τμήμα «Πρόληψη και Διαχείριση Εκτάκτων Αναγκών και Διαχείριση Εκτάκτων Αναγκών Πολιτικής Προστασίας» του Πανεπιστημίου «LUMSA» της Ρώμης. Αρχικά, παρουσιάστηκε εν συντομία το όραμα και οι στόχοι του προγράμματος και εν συνεχεία έγινε μια σύντομη αναφορά στις τέσσερις πιλοτικές εφαρμογές του, ανάμεσα σε αυτές και η ελληνική. Η συγκεκριμένη πιλοτική εφαρμογή του έργου θα λάβει χώρα στο νησί της Χάλκης και θα επικεντρωθεί στην διαχείριση των ξαφνικών διακοπών ρεύματος μέσω μηχανισμών αντιμετώπισης έκτακτης ανάγκης. Το νέο τριετές έργο, στο οποίο συμμετέχει το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» ως συντονιστής εταίρος, με τίτλο «Προώθηση της Καινοτομίας στον τομέα του Βιώσιμου Τουρισμού μέσα από την εφαρμογή του Υβριδικού Μοντέλου Διαχείρισης έργων – HyPro4ST» πραγματοποίησε την εναρκτήρια συνάντησή του στην Αθήνα στις 22-23 Σεπτεμβρίου 2022. Το συγκεκριμένο έργο στοχεύει στη δημιουργία μιας ολιστικής, υβριδικής και ολοκληρωμένης προσέγγισης στον τομέα της παροχής εκπαιδευτικών λύσεων για την προώθηση της βιώσιμης ανάπτυξης του τουριστικού τομέα μέσα από την ανάπτυξη ενός νέου επαγγελματικού προφίλ, αυτό του «Υπεύθυνου Βιώσιμης και Υβριδικής Διαχείρισης Έργου» (Sustainable and Hybrid Project Manager) για τον τομέα του βιώσιμου τουρισμού. Παράλληλα, φιλοδοξεί να βελτιώσει τις γνώσεις και τις ικανότητες των ανθρώπων που εργάζονται στον τομέα του τουρισμού στο πεδίο της βιώσιμης, υβριδικής, ψηφιακής, δημιουργικής και επιχειρησιακής διαχείρισης έργου. Η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ σε συνεργασία με το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο και το INZEB, διοργανώνει στις 13 Οκτωβρίου 2022 τον 3ο Κύκλο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων με θέμα «Εκπαίδευση Συμβούλων και Μεντόρων Ενέργειας για την καταπολέμηση της ενεργειακής φτώχειας» αποκλειστικά για τα στελέχη των Δήμων, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έργου POWERPOOR. Στόχος των σεμιναρίων είναι η επιμόρφωση των στελεχών σχετικά με τον εντοπισμό των ενεργειακά ευάλωτων νοικοκυριών στους Δήμους, τα προγράμματα στήριξης των ενεργειακά φτωχών πολιτών και την ενημέρωση και ενθάρρυνση της αξιοποίησης εναλλακτικών πηγών χρηματοδότησης (π.χ. ίδρυση και συμμετοχή σε ενεργειακές κοινότητες, ανάπτυξη συνεργασιών, συλλογική χρηματοδότηση, κ.ά.). Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» συμμετείχε στο 2ο Living Streets που διοργάνωσε ο Δήμος Ελληνικού - Αργυρούπολης για να τιμήσει την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας (16-22 Σεπτεμβρίου 2022). Το Living Streets πραγματοποιήθηκε στην Πλατεία Εθνικής Αντίστασης και στους γύρω δρόμους στο Ελληνικό από τις 16 έως και τις 18 Σεπτεμβρίου 2022. Η πρωτοβουλία Living Streets έφτασε για πρώτη φορά στην Ελλάδα το 2021 με τη συμβολή της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ, η οποία επέλεξε δύο Δήμους-μέλη της (Ελληνικού – Αργυρούπολης και Κορινθίων) ώστε να την υλοποιήσουν. Συνεχίζοντας αυτήν την πρωτοβουλία για άλλον έναν χρόνο, ο Δήμος Ελληνικού – Αργυρούπολης διοργάνωσε φέτος το δικό του Living Streets με κεντρικό θέμα «Κινήσου ελεύθερα, Δράσε Οικολογικά», μετουσιώνοντας την πρωτοβουλία αυτή σε θεσμό. |
ΘΕΜΑΤΑ
|