Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη, 16 Δεκεμβρίου 2021, το 5o Ετήσιο Συνέδριο και η Γενική Συνέλευση του Δικτύου Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» στο ξενοδοχείο ΤΙΤΑΝΙΑ της Αθήνας. Με βασικό θέμα «Σχεδιάζοντας σήμερα το περιβάλλον του αύριο», η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ προσκάλεσε όλους τους Δημάρχους των Δήμων-μελών της, καθώς και σημαντικούς εκπροσώπους της κυβέρνησης, τους Δημάρχους της Αττικής και εκπροσώπους άλλων συναφών φορέων. Ο Πρόεδρος του Δικτύου και Γενικός Γραμματέας της ΚΕΔΕ, κ. Δημήτρης Καφαντάρης, καλωσόρισε τους καλεσμένους και τόνισε το σημαντικό ρόλο που διαδραματίζει η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ στην προσπάθεια των Δήμων να ξεπεράσουν τα εμπόδια που αντιμετωπίζουν στην υλοποίηση ευρωπαϊκών προγραμμάτων και έργων. Ο Πρόεδρος υποστήριξε πως αυτή η προσπάθεια είναι σημαντική και περισσότερο αποδοτική στις περιπτώσεις κατά τις οποίες οι Δήμοι συνεργάζονται μεταξύ τους και δημιουργούν δίκτυα, τα οποία εξυπηρετούν τους στόχους τους σε πεδία που επιδέχονται περαιτέρω ανάπτυξη, όπως στην προκειμένη περίπτωση η Βιώσιμη Ανάπτυξη, η Κυκλική Οικονομία και η Αειφορία. Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» πραγματοποίησε με επιτυχία την Πέμπτη, 9 Δεκεμβρίου 2021 διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα «Αποτελεσματική διαχείριση των βιοαποβλήτων σε τοπικό επίπεδο» στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού έργου WaysTUP!. Βασικοί ομιλητές του σεμιναρίου ήταν ο Γενικός Διευθυντής του Δικτύου «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ», κ. Ιωάννης Γεώργιζας, και η Περιβαλλοντολόγος και στέλεχος της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ, κα Νικολέττα Μανέτα. Επιπλέον, συμμετείχαν ο κ. Νικόλαος Βάσης, Εντεταλμένος Σύμβουλος Καθαριότητας Υπηρεσίας Δόμησης και Τεχνικών Έργων του Δήμου Βάρης – Βούλας – Βουλιαγμένης, ο κ. Βασίλειος Κριτικός, Αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος και Πολιτικής Προστασίας του Δήμου Ελληνικού – Αργυρούπολης, καθώς και η Δρ. Σοφία Μάη από τη Σχολή Χημικών Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου (ΕΜΠ). Τη Δευτέρα 13 Δεκεμβρίου 2021, πραγματοποιήθηκε μέσω τηλεδιάσκεψης η 4η συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ, με σημαντικά θέματα στην ημερήσια διάταξη. Συγκεκριμένα αποφασίστηκαν τα εξής:
Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ», με αφορμή τη συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό Έργο «WaysTUP!», σας προσκαλεί να συμμετάσχετε στη διαδικτυακή εκδήλωση που διοργανώνει την Πέμπτη, 9 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 16:00-17:15 με τίτλο «Αποτελεσματική διαχείριση των βιοαποβλήτων σε τοπικό επίπεδο». Την Παρασκευή, 26 Νοεμβρίου 2021, πραγματοποιήθηκε στην πόλη Faro της Πορτογαλίας, η τελετή λήξης του έργου «Living Streets and Citizen Engagement in local energy and climate projects». Στην εκδήλωση συμμετείχαν οι πόλεις από την Ελλάδα, την Κροατία και την Πορτογαλία που υλοποίησαν με μεγάλη επιτυχία τα δικά τους Living Streets εντός του 2021, με τη βοήθεια και την υποστήριξη των εθνικών Δικτύων που ήταν υπεύθυνα για το έργο. Στην Ελλάδα, η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ υποστήριξε αποτελεσματικά το Δήμο Ελληνικού – Αργυρούπολης και το Δήμο Κορινθίων να προσαρμόσουν το Living Streets στις ανάγκες τους, κάνοντας το όραμά τους πραγματικότητα. Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το 3ο Εθνικό Διαδικτυακό Σεμινάριο που οργάνωσε το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ», στο οποίο παρουσιάστηκε η 3η Πρόσκληση Χρηματοδότησης του Ευρωπαϊκού Προγράμματος EUCF. Ως Εθνικός Συντονιστής του Έργου, η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ προσκάλεσε εκπροσώπους των Δήμων για να παρακολουθήσουν το σεμινάριο, με σκοπό την πληροφόρησή τους σχετικά με τις ευκαιρίες χρηματοδότησης που προκύπτουν από το EUCF και τον τρόπο υποβολής της Αίτησης Χρηματοδότησης. Σύντομο χαιρετισμό στους συμμετέχοντες απηύθυνε ο Γενικός Διευθυντής της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ, κ. Ιωάννης Γεώργιζας, κάνοντας αναφορά στο ρόλο της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ και τη συνεισφορά της στο εγχείρημα. Στη συνέχεια, ο Εθνικός Εμπειρογνώμονας (Country Expert) του Έργου, Δρ. Παναγιώτης Μιχαήλ, ανέλυσε τη χρησιμότητα του EUCF τη δεδομένη χρονική περίοδο, καθώς και τα αποτελέσματα των δύο προηγούμενων Προσκλήσεων Χρηματοδότησης. |
ΘΕΜΑΤΑ
|