Στο πλαίσιο προώθησης της ενεργειακής μετάβασης και της προσπάθειας ενίσχυσης της οικονομικής ανάπτυξης των Δήμων στους τομείς της Ενεργειακής Αποδοτικότητας, των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας και της Προστασίας του Περιβάλλοντος, το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Έργο «PATH2LC» που χρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα «Horizon 2020». Το έργο φιλοδοξεί να προωθήσει την ανταλλαγή γνώσεων και εμπειριών μεταξύ των Δήμων, να ενισχύσει το συντονισμό μεταξύ των διαφόρων διοικητικών φορέων εντός των Δήμων, να βελτιώσει τη συνεργασία με τους τοπικούς φορείς και την κοινωνία των πολιτών και να διαθέσει στα ενδιαφερόμενα μέρη τα απαιτούμενα εργαλεία σχεδιασμού και παρακολούθησης για την ανάπτυξη και την εφαρμογή «Οδικών Χαρτών» για την ενεργειακή τους μετάβαση. Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε μέσω τηλεδιάσκεψης στις 15 Απριλίου 2022, το Ελληνικό Hackathon (εργαστήριο ιδεών με στόχο την προετοιμασία της πιλοτικής εφαρμογής) στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού έργου «DECIDO», από το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» σε συνεργασία με το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (ΕΜΠ) και το Δήμο Χάλκης. Το DECIDO είναι ένα Ευρωπαϊκό Έργο που έχει σκοπό να μελετήσει τη συμβολή της ψηφιακής τεχνολογίας και της συμμετοχής των πολιτών στην παραγωγή πολιτικών και γενικότερα στη λήψη αποφάσεων από την Τοπική Αυτοδιοίκηση. Κατά τη διάρκεια του έργου, θα πραγματοποιηθούν 4 πιλοτικές εφαρμογές: στην Ιταλία, την Ισπανία, τη Φιλανδία και την Ελλάδα. Η ελληνική πιλοτική εφαρμογή θα λάβει χώρα στο νησί της Χάλκης και θα εξετάσει την προετοιμασία μιας πολιτικής αντιμετώπισης των απότομων διακοπών ρεύματος. Στο Πρόγραμμα του Υπουργείο Εσωτερικών «ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ», εντάχθηκε η Πράξη με τίτλο «Βελτίωση υποδομών δικτύου ύδρευσης Δήμου Ηρωικής Νήσου Κάσου», μέσω της υποβολής της στην Πρόσκληση ΑΤ01 «Υποδομές Ύδρευσης», του Άξονα Προτεραιότητας «Περιβάλλον». Η εν λόγω υποβολή πραγματοποιήθηκε μέσω της εξαιρετικής συνεργασίας μεταξύ του Δικτύου Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» και του Δήμου Ηρωικής Νήσου Κάσου. Η Πράξη, συνολικού προϋπολογισμού 1.406.926,51 € περιλαμβάνει δύο κύρια υποέργα:
Μια σημαντική παρουσίαση των Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων που υλοποιεί το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» πραγματοποιήθηκε στις 11 Απριλίου 2022 από το Γενικό Διευθυντή, κ. Ιωάννη Γεώργιζα. Έπειτα από πρόσκληση της Σχολής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, στο πλαίσιο του μαθήματος «Διαχείριση Ενέργειας και Διοίκηση Έργων» του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Παραγωγή και Διαχείριση Ενέργειας», ο κ. Γεώργιζας παρουσίασε το εγχείρημα της ίδρυσης και της λειτουργίας της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ ως επιχείρησης, καθώς και τις δυσκολίες και τις προκλήσεις της διαχείρισης. Η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ σε συνεργασία με το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο και το INZEB, διοργανώνει στις 6 και 7 Απριλίου 2022 τον 2ο Κύκλο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων με θέμα «Εκπαίδευση Συμβούλων και Μεντόρων Ενέργειας για την καταπολέμηση της ενεργειακής φτώχειας» αποκλειστικά για τα στελέχη των Δήμων, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έργου POWERPOOR. Στόχος των σεμιναρίων είναι η επιμόρφωση των στελεχών σχετικά με τον εντοπισμό των ενεργειακά ευάλωτων νοικοκυριών στους Δήμους, τα προγράμματα στήριξης των ενεργειακά φτωχών πολιτών και την ενημέρωση και ενθάρρυνση της αξιοποίησης εναλλακτικών πηγών χρηματοδότησης (π.χ. ίδρυση και συμμετοχή σε ενεργειακές κοινότητες, ανάπτυξη συνεργασιών, συλλογική χρηματοδότηση, κ.ά.). Στις 23 Μαρτίου 2022, τα 5 ευρωπαϊκά έργα (VALUEWASTE, SCALIBUR, HOOP, WaysTUP! & CITYLOOPS) της πρωτοβουλίας “ROOTS - circulaR pOlicies for changing the biOwasTe System” συναντήθηκαν με εκπροσώπους από 9 ευρωπαϊκές πόλεις για να συζητήσουν τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν οι τοπικές κοινότητες σχετικά με τη συλλογή και την αξιοποίηση των βιοαποβλήτων. Οι εκπρόσωποι των πόλεων που συμμετείχαν προέρχονταν από την Πορτογαλία (Porto), τη Δανία (Kalundborg), τη Φινλανδία (Kuopio), την Ιταλία (Albano Laziale), τη Νορβηγία (Bergen), την Ισπανία (Murcia) και την Ελλάδα (Κοζάνη, Ελληνικό-Αργυρούπολη και Βάρη-Βούλα-Βουλιαγμένη). |
ΘΕΜΑΤΑ
|