Μια νέα Προγραμματική Σύμβαση υπεγράφη μεταξύ της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ και του Δήμου Αχαρνών, η οποία αφορά στην ανάπλαση κεντρικών οδών του Δήμου. Πιο συγκεκριμένα, με βάση την Προγραμματική Σύμβαση, πρόκειται να εκπονηθούν τοπογραφικές, αρχιτεκτονικές, περιβαλλοντικές και συγκοινωνιακές μελέτες καθώς και συμπληρωματικές, όπου καθίσταται αναγκαίο, ώστε να υπάρξει μια ολιστική προσέγγιση στην ανάπλαση των οδών Αθηνών και Φιλαδελφείας. Σκοπός των παρεμβάσεων είναι η ριζική αλλαγή και ο εκσυγχρονισμός της παρούσας κατάστασης του οδικού δικτύου και η δημιουργία ενός βελτιωμένου αστικού τοπίου. Μια νέα Προγραμματική Σύμβαση υπεγράφη την Τετάρτη, 31 Μαρτίου 2021, ανάμεσα στη ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ και το Δήμο Πέλλας, η οποία αφορά στην επικαιροποίηση των μελετών για το Μουσικό Σχολείο Γιαννιτσών, βάσει της καινούριας νομοθεσίας. Ο Πρόεδρος του Δικτύου, κ. Δημήτρης Καφαντάρης, συναντήθηκε με το Δήμαρχο Πέλλας και Αντιπρόεδρο του Δικτύου, κ. Γρηγόριο Στάμκο, προκειμένου να επικυρώσουν τις λεπτομέρειες της Προγραμματικής Σύμβασης. Με μεγάλη χαρά σας ανακοινώνουμε ότι μέσω της συνεργασίας της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ και του Δήμου Ηρωικής Νήσου Κάσου υποβλήθηκε η πρόταση με τίτλο «Βελτίωση υποδομών δικτύου ύδρευσης Δήμου Ηρωικής Νήσου Κάσου» στην Πρόσκληση ΑΤ01 «Υποδομές Ύδρευσης» του Προγράμματος «ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ». Το προτεινόμενο έργο, προϋπολογισμού 1.500.000,00€, αποσκοπεί στη βελτίωση των υποδομών του δικτύου ύδρευσης του Δήμου Ηρωικής Νήσου Κάσου και αποτελείται από δύο υποέργα. Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το 2ο Εθνικό Διαδικτυακό Σεμινάριο που οργάνωσε το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» αναφορικά με τη 2η Πρόσκληση Χρηματοδότησης από το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα EUCF. Ως Εθνικός Συντονιστής, η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ προσκάλεσε εκπροσώπους των Δήμων για να παρακολουθήσουν το σεμινάριο, με σκοπό την ενημέρωσή τους σχετικά με τις ευκαιρίες χρηματοδότησης που προκύπτουν από το Ευρωπαϊκό Έργο και τον τρόπο υποβολής της Αίτησης Χρηματοδότησης. Ο Γενικός Διευθυντής της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ, κ. Ιωάννης Γεώργιζας, απηύθυνε σύντομο χαιρετισμό αναφέροντας εν συντομία το ρόλο της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ στο εγχείρημα. Στη συνέχεια, το λόγο έλαβε ο Εθνικός Εμπειρογνώμονας (Country Expert) του Έργου, Δρ. Παναγιώτης Μιχαήλ, ο οποίος παρουσίασε τα αποτελέσματα της 1ης Πρόσκλησης Χρηματοδότησης τόσο στην Ελλάδα όσο και στην υπόλοιπη Ευρώπη. Η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Έργο PATH2LC, το οποίο χρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα HORIZON 2020 και έχει ως στόχο την υποστήριξη της Τοπικής Αυτοδιοίκησης στη διαδικασία μετάβασης προς μια κοινωνία χαμηλών εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα. Για τον λόγο αυτό, στο πλαίσιο του έργου, θα δημιουργηθούν Δίκτυα σε 5 Ευρωπαϊκές χώρες που θα αποτελούνται από στελέχη των Δημοτικών Αρχών και θα οργανωθούν δραστηριότητες που θα επιτρέψουν την αμοιβαία εκμάθηση. Στην Ελλάδα, συντονιστής για την ανάπτυξη του Εθνικού Δικτύου Δήμων είναι η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ, η οποία διοργάνωσε την Παρασκευή, 02/04/2021, την 1η Εθνική Συνάντηση. Στη συνάντηση, η οποία πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία μέσω τηλεδιάσκεψης, παρευρέθηκαν και έκαναν στοχευμένες παρεμβάσεις Δήμαρχοι, αιρετοί εκπρόσωποι και στελέχη από τους 8 Δήμους – Μέλη της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ που συμμετέχουν στο έργο: Βάρης – Βούλας – Βουλιαγμένης, Δωδώνης, Ιεράπετρας, Κορινθίων, Μεσσήνης, Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης, Οιχαλίας και Πέλλας. Μια εξαιρετική ευκαιρία να εξασφαλίσουν οικονομική στήριξη ύψους έως 60.000 € και τεχνική βοήθεια για την εκπόνηση μελετών και την ωρίμανση έργων, τα οποία θα διαμορφώσουν τις βιώσιμες πόλεις του μέλλοντος, έχουν οι Δήμοι υποβάλλοντας αίτημα χρηματοδότησης στην Ευρωπαϊκή πρωτοβουλία European City Facility (EUCF) έως τις 31 Μαΐου 2021 (ώρα Ελλάδος 18:00). |
ΘΕΜΑΤΑ
|