Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η 2η Διαδικτυακή Συνάντηση Εργασίας του Προγράμματος «Living Streets» με το Δήμο Κορινθίων και με το Δήμο Ελληνικού – Αργυρούπολης. Στη συνάντηση με το Δήμο Κορινθίων, που πραγματοποιήθηκε στις 23 Φεβρουαρίου 2021, συμμετείχαν σημαντικά στελέχη του Δήμου και της Βιώσιμης Πόλης. Παρόντες ήταν επίσης η Αν. Καθηγήτρια Αρχιτεκτονικής του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, Δρ. Ειρήνη Κλαμπατσέα και ο Διευθυντής Ερευνών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, Δρ. Ευάγγελος Γερασόπουλος μαζί με τον Δρ. Γεώργιο Γρίβα. Μια νέα Προγραμματική Σύμβαση υπεγράφη την Τρίτη, 23 Μαρτίου 2021, ανάμεσα στη ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ και το Δήμο Αχαρνών, η οποία αφορά στην εκπόνηση μελετών για τη διαμόρφωση πάρκου στην περιοχή Λαθέα. Ο Πρόεδρος του Δικτύου, κ. Δημήτρης Καφαντάρης, και ο Γενικός Διευθυντής, κ. Ιωάννης Γεώργιζας, συναντήθηκαν με το Δήμαρχο Αχαρνών, κ. Σπυρίδωνα Βρεττό, και τους Αντιδημάρχους, κ. Χρύσανθο Κόνταρη και κ. Παναγιώτη Αναγνωστόπουλο, προκειμένου να επικυρώσουν τις λεπτομέρειες της Προγραμματικής Σύμβασης. Μέσω τηλεδιάσκεψης πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 10 Μαρτίου 2021 στις 14:00 η συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ με σημαντικά θέματα στην ημερήσια διάταξη. Μεταξύ άλλων, αποφασίστηκαν τα εξής:
Την Παρασκευή, 05/03/2021, πραγματοποιήθηκε μέσω τηλεδιάσκεψης η Συνάντηση Γνωριμίας της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ και των Δήμων που συμμετέχουν στο έργο PATH2LC (Δήμοι Βάρης – Βούλας – Βουλιαγμένης, Δωδώνης, Ιεράπετρας, Κορινθίων, Μεσσήνης, Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης, Οιχαλίας και Πέλλας). Στη συνάντηση, η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ παρουσίασε συνοπτικά τους στόχους και το όραμα του PATH2LC και ενημέρωσε τους εμπλεκόμενους Δήμους για το πως θα επωφεληθούν από τη συμμετοχή τους σε αυτό. Παράλληλα, παρουσιάστηκαν και συζητήθηκαν τα αποτελέσματα της αρχικής ανάλυσης των υφιστάμενων ΣΔΑΕ(Κ) των εμπλεκόμενων Δήμων. Με μεγάλη χαρά σας ανακοινώνουμε ότι μέσω της συνεργασίας της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ και του Δήμου Ιεράπετρας υποβλήθηκε για χρηματοδότηση η πρόταση με τίτλο: «Εκπόνηση Μελετών για τις Ανάγκες Ωρίμανσης Έργων Κοινωνικών, Αθλητικών και Πολιτιστικών Υποδομών Δήμου Ιεράπετρας» στην Πρόσκληση ΑΤ09 του Προγράμματος «ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ».
Η προτεινόμενη πράξη αφορά στην εκπόνηση των μελετών που κρίνονται αναγκαίες για την ωρίμανση σημαντικών έργων υποδομής για την περιοχή, όπως είναι η δημιουργία Εκθεσιακού – Συνεδριακού Κέντρου Ιεράπετρας στο κτίριο «ΑΓΡΕΞ», η αποπεράτωση του Δημοτικού Κολυμβητηρίου Ιεράπετρας στον συνοικισμό Κεντρί και η δημιουργία νέου Δημαρχιακού Μεγάρου. Με μεγάλη χαρά σας ανακοινώνουμε ότι μέσω της συνεργασίας της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ και του Δήμου Ιεράπετρας υποβλήθηκε η πρόταση με τίτλο: «Ανέγερση Μουσικού Σχολείου Λασιθίου, Δήμου Ιεράπετρας» στην Πρόσκληση ΑΤ07 «Αξιοποίηση του κτιριακού αποθέματος των Δήμων» του Προγράμματος «ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ». Το προτεινόμενο έργο αφορά στην εκπόνηση των αναγκαίων τεχνικών μελετών και υπηρεσιών, προϋπολογισμού 326.000,00 €, για το Μουσικό Σχολείο Λασιθίου (Γυμνάσιο – Λύκειο, με έδρα το Καβούσι), με σκοπό την ανέγερση αυτού στην Β’ φάση της Πρόσκλησης. |
ΘΕΜΑΤΑ
|