Νέα προγραμματική σύμβαση υπογράφηκε στις 27 Μαρτίου 2018 μεταξύ της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ και του Δήμου Αλμυρού για την τεχνική υποστήριξη στην ωρίμανση έργων ολοκληρωμένων αναπλάσεων υπαίθριων αστικών χώρων του Δήμου. Με τη συγκεκριμένη δράση θα υποστηριχθεί ο Δήμος στην ωρίμανση έργων που συμβάλλουν στη βιώσιμη ανάπτυξη της περιοχής, με κριτήριο την προστασία του περιβάλλοντος και την αισθητική του χώρου, με σκοπό τη διεκδίκηδη χρηματοδότησης από Ευρωπαϊκά προγράμματα. Η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ συμμετείχε στις εργασίες συνεδρίου για την παρουσίαση των έργων UCRCA, BLUEMED και DIVE IN HISTORY, τα οποία χρηματοδοτούνται από Ευρωπαϊκά κονδύλια. Τα συγκεκριμένα έργα προωθούν την ιδέα του εναλλακτικού και βιώσιμου τουρισμού εστιάζοντας στην προβολή, οργάνωση και λειτουργία καταδυτικών πάρκων είτε σε σημεία όπου υπάρχει αρχαιολογικό και ιστορικό ενδιαφέρον είτε σε σημεία όπου υπάρχει περιβαλλοντικό ενδιαφέρον. Τα συγκεκριμένα έργα πραγματοποιούνται σε συνεργασία φορέων της Ελλάδας και της Ιταλίας με συμμετοχή του Ιταλικού Υπουργείου Πολιτισμού και του Πανεπιστημίου της Καλαβρίας.
Την Τετάρτη 1η Νοεμβρίου 2017 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία το Ιδρυτικό Συνέδριο του Δικτύου Δήμων ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ στο Δημαρχείο Βάρης - Βούλας - Βουλιαγμένης. Την έναρξη του Συνεδρίου κήρυξε ο φιλοξενών Δήμαρχος, κ. Γρηγόρης Κωνσταντέλλος, κάνοντας σημαντική παρέμβαση με την ομιλία του. Κατά τη διάρκεια του Συνεδρίου, πραγματοποιήθηκε παρουσίαση των δράσεων του Δικτύου, των έργων και καινοτόμων εφαρμογών και λύσεων που υποστηρίζονται από αυτό, καθώς και η Πρώτη Γενική Συνέλευση η οποία ήταν ανοικτή στο κοινό. Στο Συνέδριο παρευρέθηκαν και απηύθυναν χαιρετισμό ο Πρόεδρος της ΚΕΔΕ κ. Γιώργος Πατούλης, ο Πρόεδρος της ΜΟΔ κ. Παναγιώτης Πάντος, ο οποίος μετέφερε και το χαιρετισμό του αναπληρωτή Υπουργού Ανάπτυξης κ. Αλέξη Χαρίτση, ο Πρόεδρος της ΕΕΤΑΑ κ. Δημήτρης Καλογερόπουλος και πολλοί προσκεκλημένοι Δήμαρχοι.
Η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ θα πραγματοποιήσει το 1ο της Συνέδριο την 1η Νοεμβρίου 2017 στην αίθουσα ΙΩΝΙΑ του Δήμου Βάρης - Βούλας - Βουλιαγμένης στο Δημαρχείο (Λεωφόρος Κ. Καραμανλή 18, Βούλα, 166 73) και ώρες 12:00 με 18:30. Ενημερώνουμε τα μέλη μας ότι μπορούν να προσκαλέσουν όποιον κρίνουν ότι μπορεί να συνεισφέρει στη συζήτηση, καθώς το συνέδριο μπορεί να έχει ενδιαφέρον και για την ευρύτερη κοινωνία της περιοχής τους. Για το λόγο αυτό, επισυνάπτουμε ανοιχτή πρόσκληση, η οποία μπορεί να προωθηθεί σε πρόσωπα και εκπροσώπους φορέων (επιχειρήσεις, επιμελητήρια κλπ) που οι Δήμοι επιθυμούν να ενημερώσουν. |
ΘΕΜΑΤΑ
|