Η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ εντάσσει τα μέλη της στην Πλατφόρμα Ενεργειακής Μετάβασης των Ανθρακοφόρων Περιοχών21/12/2018
Με επιτυχία διεξήχθη η αποστολή στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή, τη Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου 2018 στις Βρυξέλλες, που είχε ως στόχο τη διαμόρφωση του πλαισίου συνεργασίας για το θέμα της ενεργειακής μετάβασης των ανθρακοφόρων περιοχών με χρηματοδότηση ενεργειών σχεδιασμού αλλά και δράσεων από κονδύλια της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η πρώτη συνάντηση έγινε μεταξύ στελεχών του δικτύου Energy Cities και του ελληνικού Δικτύου Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» με συμμετέχοντες τους Δημάρχους Ελασσόνας και Μεγαλόπολης. Μια σημαντική εξέλιξη αποτελεί η έγκριση της πρότασης, που υπέβαλε η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ μαζί με το Δήμο Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης και το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (ΕΜΠ), από το στάδιο της προαξιολόγησης. Η πρόταση αφορά διακρατικό Ευρωπαϊκό έργο, με τη συμμετοχή στο σχήμα πολλών εταίρων από 9 διαφορετικές χώρες κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ο γενικός στόχος του οποίου είναι η ενημέρωση, η ευαισθητοποίηση και η κινητοποίηση των πολιτών, με εστίαση στους νέους, σε θέματα αειφόρου ενέργειας και κλιματικής αλλαγής. Την Τρίτη 4 Δεκεμβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε η 2η Γενική Συνέλευση της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ στο ξενοδοχείο Caravel στο πλαίσιο του ετήσιου συνεδρίου της ΚΕΔΕ. Σημαντικό θέμα της Συνέλευσης ήταν η έγκριση της εισόδου των νέων μελών, δηλαδή των Δήμων Γορτυνίας, Ερετρίας, Ευρώτα, Θηβαίων, Σαρωνικού και Σίφνου, καθώς και του Φορέα Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων (ΦΟΔΣΑ) Πελοποννήσου. Υποβλήθηκε πρόταση στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα χρηματοδότησης Interreg Adrion με συντονιστή εταίρο τη ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ, στρατηγικό συνεργάτη το Ιταλικό δίκτυο Marco Polo και θέμα τη διαφύλαξη της αρχιτεκτονικής κληρονομιάς στην περιοχή της Αδριατικής/ Ιονίου. Στο σχήμα συμμετέχουν δώδεκα συνολικά εταίροι, μεταξύ των οποίων η Εφορία Αρχαιοτήτων Κέρκυρας, καθώς και τοπικές αρχές από την Ιταλία, τη Σλοβενία, τη Σερβία, την Αλβανία, τη Βοσνία- Ερζεγοβίνη και την Κροατία. Πρόκειται για μια φιλόδοξη πρόταση με προϋπολογισμό που ξεπερνά το 1.500.000 ευρώ. Υποβλήθηκε η αίτηση για την ένταξη της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ ως μέλος στο Ευρωπαϊκό δίκτυο ENERGY CITIES. Ο συγκεκριμένος φορέας υποστηρίζεται από την Ευρωπαϊκή Ένωση και είναι αρμόδιος για την παρακολούθηση κι ενίσχυση της Ευρωπαϊκής πολιτικής για την αποτελεσματική διαχείριση της ενέργειας και τη μείωση του ανθρακικού αποτυπώματος. Επιπλέον, υποστηρίζει λειτουργικά τον Ευρωπαϊκό θεσμό «Σύμφωνο των Δημάρχων» για το κλίμα και την ενέργεια. Είναι, επίσης, συντονιστής σε πολλά έργα, χρηματοδοτούμενα από Ευρωπαϊκά προγράμματα. Η μικρή τελετή πραγματοποιήθηκε στο Δήμο Αραδίππου Κύπρου, με πρωτοβουλία και συντονισμό του Δημάρχου Ευάγγελου Ευαγγελίδη, ο οποίος είναι μέλος της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ, ενδυναμώνοντας τους δεσμούς μεταξύ της Κύπρου και της Ελλάδας μέσα και από αυτήν τη συνεργασία. Καλούνται όλοι οι ενδιαφερόμενοι για συνεργασία με τη ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ, να συμπληρώσουν και να υποβάλλουν στο email την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής στο Μητρώο, σε όσα από τα Προφίλ ανταποκρίνονται στην εξειδίκευση και εμπειρία τους. |
ΘΕΜΑΤΑ
|