Την Πέμπτη, 18 Μαΐου 2023 πραγματοποιήθηκε το 1ο Εργαστήριο (workshop) του ευρωπαϊκού έργου SETOFF με θέμα «Οι προκλήσεις στη διαχείριση κρίσεων και καταστροφών», στα γραφεία του Ελληνικού Ινστιτούτου Υγιεινής και Ασφάλειας της Εργασίας (ΕΛΙΝΥΑΕ). Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν ο Γενικός Διευθυντής της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ, κ. Ιωάννης Γεώργιζας, μαζί με στελέχη της και εκπρόσωπους από Δήμους-Μέλη του Δικτύου. Πιο συγκεκριμένα, έδωσαν το παρών ο Αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος και Πολιτικής Προστασίας, κ. Βασίλης Κρητικός, και ο Γενικός Γραμματέας, κ. Αντώνιος Αντωνόπουλος, από το Δήμο Ελληνικού – Αργυρούπολης, ενώ ο Δήμος Καισαριανής εκπροσωπήθηκε από τον Αντιδήμαρχο Παιδείας, Τουρισμού και Πολιτικής Προστασίας, κ. Εμμανουήλ Κιτσέλλη. Το εργαστήριο παρακολούθησαν επίσης και άλλοι φορείς της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, ομάδες εθελοντών και εκπρόσωποι των Τεχνικών Ασφαλείας και της Πυροσβεστικής, τόσο δια ζώσης όσο και μέσω τηλεδιάσκεψης. Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» διοργάνωσε την Τετάρτη 26 Απρίλιου 2023 την 6η Εθνική Συνάντηση του Ευρωπαϊκού έργου PATH2LC. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά, με την παρουσία στελεχών της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ και των Δήμων που συμμετέχουν στο έργο (Βάρης – Βούλας – Βουλιαγμένης, Δωδώνης, Ιεράπετρας, Κορινθίων, Μεσσήνης, Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης, Οιχαλίας και Πέλλας), καθώς και του Καθηγητή της Σχολής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, κ. Χάρη Δούκα. Την Πέμπτη 27 και την Παρασκευή 28 Απριλίου 2023, η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ μαζί με το Europe Direct Αττικής - Δίκτυο ΠΡΑΞΗ, συμμετείχαν στο Don’t Drop - Φεστιβάλ Κυκλικής Οικονομίας 2023 που πραγματοποιήθηκε στη Δημοτική Αγορά της Κυψέλης, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας. Στο πλαίσιο του Φεστιβάλ, έγινε ενημέρωση για τους στόχους και τα αναμενόμενα αποτελέσματα του έργου WaysTUP! σε μικρούς και μεγάλους. Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» συμμετείχε στο 11ο Συνέδριο «Εταιρική Υπευθυνότητα στην Πράξη», τη μεγαλύτερη συνάντηση στελεχών Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης (ΕΚΕ) των τελευταίων χρόνων, που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 7 Απριλίου 2023 στο αμφιθέατρο OTEAcademy. Στο Συνέδριο παρουσιάστηκαν προγράμματα εταιρικής υπευθυνότητας περισσότερων από 40 εταιρειών και οργανισμών σε ένα κοινό 250 στελεχών ΕΚΕ από πολλούς κλάδους. Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η 3η Διακρατική Συνάντηση του Ευρωπαϊκού Έργου SETOFF, στις 4 και 5 Απριλίου του 2023 στα Σκόπια, την πρωτεύουσα την Βόρειας Μακεδονίας. Στην συνάντηση παρευρέθηκαν 21 εκπρόσωποι των εταίρων του έργου από τη Βόρεια Μακεδονία, την Ελλάδα, το Βέλγιο και την Ισπανία, ανάμεσα τους και τα στελέχη της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ. Όσοι δεν είχαν την δυνατότητα να παρακολουθήσουν τη συνάντηση δια ζώσης, είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν διαδικτυακά. Η 4η Γενική Συνέλευση του έργου DECIDO πραγματοποιήθηκε στις 15-16 Μαρτίου 2023 στο Vuokatti της Φινλανδίας, όπου συγκεντρώθηκαν οι εταίροι του έργου από κάθε χώρα-εταίρο για να συζητήσουν την πρόοδο που σημειώθηκε κατά την πρώτη πειραματική φάση, καθώς και τα επόμενα στάδια. Η ομάδα της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ ήταν μεταξύ των συμμετεχόντων και συνέβαλε σημαντικά στη συζήτηση σχετικά με τις διαφορετικές προσεγγίσεις και μεθοδολογίες για τη χάραξη πολιτικών έκτακτων αναγκών, παρουσιάζοντας τις ενέργειες που έχουν πραγματοποιηθεί για την χάραξη πολιτικής που αφορά την πρόβλεψη διακοπών ρεύματος στο νησί της Χάλκης. |
ΘΕΜΑΤΑ
|