Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» πραγματοποίησε σε συνεργασία με το Δήμο Ασπροπύργου και την Κοινωφελή Επιχείρηση Δήμου Ασπροπύργου (ΚΕΔΑ) την ημερίδα με τίτλο «Καταπολεμώντας την Ενεργειακή Φτώχεια – Το Ευρωπαϊκό Έργο POWERPOOR», την Τρίτη 7 Μαρτίου 2023 στο Πνευματικό Κέντρο Δήμου Ασπροπύργου. Στην έναρξη της ημερίδας, απηύθυναν χαιρετισμό ο Πρόεδρος του Δικτύου και Γενικός Γραμματέας της ΚΕΔΕ, κ. Δημήτριος Καφαντάρης, ο Δήμαρχος Ασπροπύργου, κ. Νικόλαος Μελετίου, ο Πρόεδρος της ΚΕΔΑ, κ. Αναστάσιος Παπαδόπουλος, και ο Βουλευτής Δυτικής Αττικής, κ. Ευάγγελος Λιάκος. Με μεγάλη χαρά ανακοινώνουμε την έγκριση του Σχεδίου Δράσης Αειφόρου Ενέργειας και Κλίματος (ΣΔΑΕΚ) Δήμου Χάλκης από το Δημοτικό Συμβούλιο Χάλκης και την υποβολή του στο Ευρωπαϊκό Σύμφωνο των Δημάρχων. Το Σύμφωνο των Δημάρχων για το Κλίμα και την Ενέργεια είναι η κυριότερη ευρωπαϊκή κίνηση στην οποία συμμετέχουν τοπικές και περιφερειακές αρχές που δεσμεύονται εθελοντικά να αυξήσουν την ενεργειακή απόδοση και τη χρήση των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας στις περιοχές τους. Η 1η Εκπαιδευτική Εκδήλωση του Ευρωπαϊκού Έργου «SETOFF», για την αξιολόγηση και διαμόρφωση του προγράμματος κατάρτισης σπουδών του έργου, πραγματοποιήθηκε στην Καβάλα στις 1-3 Μαρτίου 2023. Στην τριήμερη εκδήλωση παρευρέθηκαν εκπρόσωποι της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας και της Αστυνομική Διεύθυνσης του Δήμου Καβάλας και του Δήμου Benaquasil της Iσπανίας και εκπρόσωποι της Πολιτικής Προστασίας από Δήμους-Μέλη της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ. Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η ημερίδα με τίτλο «Καταπολεμώντας την Ενεργειακή Φτώχεια – Το Ευρωπαϊκό Έργο POWERPOOR», την οποία συνδιοργάνωσε το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» και ο Δήμος Τρίπολης, την Τρίτη 21 Φεβρουαρίου 2023, στο Αποστολοπούλειο Πνευματικό Κέντρο Τρίπολης. Στην έναρξη της ημερίδας, απηύθυναν χαιρετισμό ο Πρόεδρος του Δικτύου και Γενικός Γραμματέας της ΚΕΔΕ, κ. Δημήτριος Καφαντάρης, και ο Δήμαρχος Τρίπολης, κ. Κωνσταντίνος Τζιούμης. Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» θα πραγματοποιήσει από κοινού με το Δήμο Ασπροπύργου και την Κοινωφελή Επιχείρηση Δήμου Ασπροπύργου την ημερίδα με τίτλο «Καταπολεμώντας την ενεργειακή φτώχεια – Το Ευρωπαϊκό Έργο POWERPOOR», την Τρίτη 7 Μαρτίου 2023 και ώρα 11:00 π.μ. στην Αίθουσα Πνευματικού Κέντρου Δήμου Ασπροπύργου (Αλέκου Παναγούλη 13, 19300, Ασπρόπυργος). Βασικός στόχος της ημερίδας είναι η παρουσίαση στοιχείων σχετικά με τον εντοπισμό των ενεργειακά ευάλωτων νοικοκυριών, η παροχή χρήσιμων συμβουλών για την εξοικονόμηση ενέργειας και η ενθάρρυνση της αξιοποίησης εναλλακτικών πηγών χρηματοδότησης από τους Δημότες με απώτερο σκοπό την ανακούφιση του φαινομένου της ενεργειακής φτώχειας. Παράλληλα, η ημερίδα θα σηματοδοτήσει την έναρξη των εργασιών του Γραφείου Αντιμετώπισης Ενεργειακής Φτώχειας του Δήμου Ασπροπύργου.
Στη Δημοτική Ραδιοφωνία Τρίπολης 91,5 και την εκπομπή “Επί της ουσίας” με τον κ. Δημήτρη Μανιατάκο και τον κ. Μηνά Αρτόπουλο, μίλησε ο Γενικός Διευθυντής του Δικτύου Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ», κ. Ιωάννης Γεώργιζας. Ο κ. Γεώργιζας αναφέρθηκε στο Γραφείο Αντιμετώπισης Ενεργειακής Φτώχειας που θα ιδρυθεί στον Δήμο Τρίπολης, αλλά και στο πρόγραμμα POWERPOOR που θα υλοποιηθεί στην περιοχή, με σκοπό να βοηθηθούν τα ενεργειακά ευάλωτα νοικοκυριά. Μέσω συμβουλών και παρεμβάσεων μικρής κλίμακας που θα λαμβάνουν από τα στελέχη του Γραφείου, θα γίνει μια συντονισμένη προσπάθεια υποστήριξης των πολιτών που πάσχουν από Ενεργειακή Φτώχεια. |
ΘΕΜΑΤΑ
|