Με μια σημαντική ομιλία, που ως κεντρικό θέμα είχε τις «Δυνατότητες Χρηματοδότησης Δράσεων που θα αμβλύνουν την Ενεργειακή Φτώχεια σε επίπεδο Μικρομεσαίων Δήμων», συμμετείχε ο Γενικός Διευθυντής του Δικτύου Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ», κ. Ιωάννης Γεώργιζας, στην Ημέρα Πράσινων Επενδύσεων που πραγματοποιήθηκε στις 20 Ιουλίου 2022. Κάνοντας μια σύντομη ανασκόπηση από την ημέρα ίδρυσης της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ, ο κ. Γεώργιζας παρουσίασε την εξέλιξη του Δικτύου ανά τα έτη, η οποία μεταφράζεται στη συμμετοχή 72 Δήμων της Ελλάδας και της Κύπρου στο Δίκτυο, σε συνεργασίες με επιστημονικά ιδρύματα και στη διαχείριση μεγάλου αριθμού ευρωπαϊκών προγραμμάτων (POWERPOOR, PATH2LC, WaysTUP!, EUCF, ECO SENSE, DECIDO, LIVING STREETS), αλλά και εγχώριων έργων (ΣΜΑ Πελοποννήσου, Προγραμματικές Συμβάσεις). Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» παρουσίασε με επιτυχία την 4η και τελευταία Πρόσκληση Χρηματοδότησης του Ευρωπαϊκού Προγράμματος EUCF στο 4ο Εθνικό Διαδικτυακό Σεμινάριο του έργου. Μέσω του έργου οι Δήμοι έχουν τη δυνατότητα να διεκδικήσουν οικονομική ενίσχυση ύψους 60.000€ για την εκπόνηση μελετών, οι οποίες θα έχουν ως αποτέλεσμα την ανάπτυξη βιώσιμων και αειφόρων επενδυτικών σχεδίων. Τα σχέδια αυτά πρέπει να στοχεύουν στην έξυπνη διαχείριση ενέργειας, την ενεργειακή αναβάθμιση εγκαταστάσεων και τη μείωση του ανθρακικού αποτυπώματος. Στις 21 και 22 Ιουνίου 2022 έλαβε χώρα το 4ο Project Meeting του ευρωπαϊκού έργου Powerpoor, στη Λισαβόνα της Πορτογαλίας. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά δια ζώσης σε συνέχεια των τριών προηγούμενων που είχαν πραγματοποιηθεί διαδικτυακά. Μέσω δύο ημερών οι εταίροι είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν μεταξύ τους, να παρουσιάσουν τα σχετικά αποτελέσματα του έργου στις χώρες πιλότους έως τώρα, καθώς επίσης να σχεδιάσουν τα επόμενα βήματα και τις δράσεις για την περαιτέρω ανάπτυξη και υλοποίηση του έργου. Προκειμένου να οριστικοποιηθεί η ομάδα συν-δημιουργίας (co-creation team) πριν ξεκινήσει επίσημα ο ελληνικός πιλότος του DECIDO, τον Σεπτέμβριο του 2022, πραγματοποιήθηκε συνάντηση στις 4 Ιουλίου 2022 μεταξύ του Δικτύου Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» και του Δήμου Χάλκης. Διανύοντας τον Ιούλιο, το ζήτημα των διακοπών ρεύματος έχει ήδη εμφανιστεί, καθώς οι καλοκαιρινοί μήνες επηρεάζονται σε μεγάλο βαθμό από τις αυξημένες ενεργειακές απαιτήσεις που συνεπάγεται ο τουρισμός. Αν και έχουν γίνει προηγούμενες προσπάθειες για τη διατήρηση αρχείου διακοπών ρεύματος, δυστυχώς έχουν εξαχθεί πολύ λίγες πληροφορίες. Όμως, μετά από σχετική συζήτηση, ο Δήμος προσφέρθηκε να διατηρήσει ένα αρχείο διακοπών ρεύματος για το καλοκαίρι του 2022, καταγράφοντας τις ημερομηνίες των περιστατικών, τη διάρκεια και τις επιπτώσεις στον Δήμο, τους πολίτες και την τουριστική του βιομηχανία. Έγκριση χρηματοδότησης για την προμήθεια Ηλεκτρικών Οχημάτων και Σταθμών Φόρτισης στο Δήμο Καρπάθου5/7/2022
Έχουμε τη χαρά να σας ανακοινώσουμε ότι δημοσιεύθηκε η Απόφαση Ένταξης της Πράξης με τίτλο «Προμήθεια Ηλεκτρικών Οχημάτων και Σταθμών Φόρτισης Δήμου Καρπάθου» στο Πρόγραμμα «ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ» του Υπουργείου Εσωτερικών, συνολικού Προϋπολογισμού 1.476.418,40 €. Το συγκεκριμένο έργο αφορά στην προμήθεια πληθώρας ηλεκτρικών οχημάτων, όπως mini van, μικρά φορτηγά, ηλεκτροκίνητο όχημα αποκομιδής συμμείκτων απορριμμάτων, ηλεκτροκίνητα οχήματα ειδικών εργασιών, ηλεκτροκίνητο όχημα οδοκαθαρισμού (σάρωθρο), ηλεκτροκίνητο τρένο, καθώς και των απαραίτητων σταθμών φόρτισης για την κάλυψη των αναγκών των Υπηρεσιών του Δήμου Καρπάθου. Στις 20 Μαΐου 2022 πραγματοποιήθηκε στο Παλέρμο της Σικελίας η 1η Ετήσια Συνάντηση Ανασκόπησης (Project Review Meeting) του ευρωπαϊκού έργου DECIDO. Η συνάντηση έλαβε χώρα υβριδικά προς διευκόλυνση των εταίρων, επιτρέποντάς τους είτε να παρακολουθήσουν μέσω φυσικής παρουσίας στα γραφεία της Engineering Ingegneria Informatica S.p.A. - ENG (συντονιστής του έργου) στο Παλέρμο είτε να συνδεθούν διαδικτυακά. |
ΘΕΜΑΤΑ
|