Επίσκεψη της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ στο Εργοστάσιο Διαχείρισης Απορριμμάτων της Περιφέρειας Ηπείρου20/6/2022
Ο Γενικός Διευθυντής του Δικτύου Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ», κ. Ιωάννης Γεώργιζας, στο πλαίσιο της συνεδρίασης της Επιτροπής ΕΣΠΑ της ΚΕΔΕ που πραγματοποιήθηκε στη Δωδώνη, ξεναγήθηκε μαζί με τους υπόλοιπους συμμετέχοντες στις εγκαταστάσεις του Εργοστασίου Διαχείρισης Απορριμμάτων της Περιφέρειας Ηπείρου, το οποίο λειτουργεί από το 2019 με ευθύνη της εταιρείας ΤΕΡΝΑ. Η ξενάγηση πραγματοποιήθηκε από το Δήμαρχο Δωδώνης και Πρόεδρο της ΠΕΔ Ηπείρου, κ. Χρήστο Ντακαλέτση, και το Διευθυντή της Μονάδας, κ. Αριστοτέλη Φραντζή. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι συμμετέχοντες ενημερώθηκαν για τις εγκαταστάσεις του Εργοστασίου και τους δόθηκε η ευκαιρία για συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων. Ο Δήμαρχος Δωδώνης ανέφερε ότι η μονάδα επεξεργάζεται πλέον 85.000 τόνους συμμείκτων απορριμμάτων το χρόνο, υπερκαλύπτοντας την ελάχιστη εγγυημένη ποσότητα, με μέγιστη δυναμικότητα τους 105.000 τόνους, αφήνοντας υπόλειμμα 39% το οποίο απομακρύνεται με ευθύνη της Περιφέρειας. Η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ σας προσκαλεί στο Εκπαιδευτικό Διαδικτυακό σεμινάριο του Ευρωπαϊκού έργου PATH2LC, με τίτλο «Η συμμετοχή των Ενδιαφερομένων Μερών στις δράσεις των Δήμων», που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 21 Ιουνίου 2022 και ώρα 11:00 με 14:00. Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» διοργανώνει την Δευτέρα, 27 Ιουνίου 2022 και ώρα 12:00-13:30, το 4ο Εθνικό Διαδικτυακό Σεμινάριο στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Πρωτοβουλίας European City Facility (EUCF). Το Σεμινάριο θα διεξαχθεί στα Ελληνικά και αποσκοπεί στην ενημέρωση και διευκόλυνση όσων επιθυμούν να υποβάλουν Αίτηση στην 4η Πρόσκληση Χρηματοδότησης του EUCF, επεξηγώντας αναλυτικά τις ευκαιρίες χρηματοδότησης που προκύπτουν από αυτό, τη διαδικασία υποβολής των αιτήσεων και τα κριτήρια επιλεξιμότητας. Στις 13 Ιουνίου 2022 πραγματοποιήθηκε συνάντηση μεταξύ των στελεχών του Δικτύου Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» και της εταιρείας IMEC στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έργου WaysTUP!. Οι ερευνήτριες της IMEC, κα Laura Temmerman και κα Carina Veeckman, υπεύθυνες για τις δράσεις του έργου που στοχεύουν στην ευαισθητοποίηση και ενημέρωση των πολιτών για τη συμμετοχή στα συστήματα χωριστής συλλογής βιοαποβλήτων, επισκέφθηκαν τα γραφεία της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ. Η συνάντηση είχε ως βασικό στόχο την ενημέρωσή τους σχετικά με την πορεία και τα αποτελέσματα της πιλοτικής εγκατάστασης στην Αθήνα, καθώς και την παροχή συμβουλών και προτάσεων από πλευράς τους σχετικά με μελλοντικές δράσεις. Την επόμενη μέρα, έλαβε χώρα μια ενημερωτική επίσκεψη στην πιλοτική εγκατάσταση παραγωγής βιοαιθανόλης που βρίσκεται στη Σχολή Χημικών Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου (ΕΜΠ). Με αφορμή την επίσκεψη, πραγματοποιήθηκε και μια συνάντηση εργασίας ανάμεσα στους εκπροσώπους των Δήμων Βάρης – Βούλας – Βουλιαγμένης και Ελληνικού – Αργυρούπολης, της Ελληνικής Εταιρίας Προστασίας της Φύσης (ΕΕΠΦ), της Σχολής Χημικών Μηχανικών του ΕΜΠ, της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ και της IMEC. Η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ, στο πλαίσιο υλοποίησης του Ευρωπαϊκού Έργου PATH2LC, διοργάνωσε την Πέμπτη 26/05/2022 και την Παρασκευή 27/05/2022, την 4η Εθνική Συνάντηση. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά, με την παρουσία στελεχών της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ και των Δήμων που συμμετέχουν στο έργο (Βάρης – Βούλας – Βουλιαγμένης, Δωδώνης, Ιεράπετρας, Κορινθίων, Μεσσήνης, Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης, Οιχαλίας και Πέλλας), του Αντιδημάρχου Προγραμματισμού, Οικονομικής και Τοπικής Ανάπτυξης του Δήμου Χάλκης κ. Βασίλη Ρουσσάκη, ειδικών εμπειρογνωμόνων από την Ελλάδα, όπως ο Επίκουρος Καθηγητής του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου Δρ. Βαγγέλης Μαρινάκης, αλλά και εκπροσώπων από το Αυστριακό Ερευνητικό Κέντρο e-think (e-think Energy Research). Η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ στην τιμητική εκδήλωση της 198ης Επετείου για το Ολοκαύτωμα της Ηρωικής Νήσου Κάσου7/6/2022
Ο Γενικός Διευθυντής της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ, κ. Ιωάννης Γεώργιζας, παρευρέθη στις εκδηλώσεις της 198ης Επετείου του Ολοκαυτώματος της Ηρωικής Νήσου Κάσου εκπροσωπώντας τη ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ, τον Πρόεδρο κ. Δημήτρη Καφαντάρη και το Διοικητικό Συμβούλιο. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, πραγματοποιήθηκε συνάντηση συνεργασίας με το Δήμαρχο, κ. Μιχάλη Ερωτόκριτο, τον Αντιδήμαρχο, κ. Κώστα Περσελή, την Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου, κα Νικολέττα Σοφίλα και το Γενικό Γραμματέα του Δήμου, κ. Κυριάκο Λαθουράκη. |
ΘΕΜΑΤΑ
|