Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» συμμετείχε ενεργά στο 1ο Φεστιβάλ Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης του Δήμου Ελληνικού – Αργυρούπολης, το οποίο πραγματοποιήθηκε ανήμερα της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος την Κυριακή 5 Ιουνίου 2022 στο 1ο Πρότυπο Οικογενειακό Πάρκο Αγίας Παρασκευής Ελληνικού. Ο Δήμος Ελληνικού – Αργυρούπολης είναι ένας από τους Δήμους που συμμετέχουν στο Ευρωπαϊκό Έργο «WaysTUP!», το οποίο στοχεύει στη δημιουργία καινοτόμων προϊόντων από αστικά βιοαπόβλητα. Ο Γενικός Διευθυντής της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ, κ. Ιωάννης Γεώργιζας, μαζί με στελέχη του Δικτύου, έλαβαν μέρος στο Φεστιβάλ προωθώντας την ιδέα την αξιοποίησης των βιοαποβλήτων. Στο τέλος της εκδήλωσης, κληρώθηκαν δώρα με θέμα την κυκλική οικονομία, το περιβάλλον και τα βιοαπόβλητα για τα παιδιά που συμμετείχαν στις δραστηριότητες. Στις 26 και 27 Μαΐου του 2022, πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη η εναρκτήρια συνάντηση του Ευρωπαϊκού Έργου “Smart Education and Training PrOgram For central and local government servants: Embrace vulnerability as our greatest and innovative tools For risk management – SETOFF”. Το έργο στοχεύει στη βελτίωση της ετοιμότητας και της επαγγελματικής ασφάλειας των τομέων διαχείρισης κρίσεων, προστασίας και διάσωσης, καθώς και στην ενσωμάτωση του ιδιωτικού τομέα στη διαδικασία της μελλοντικής διαχείρισης κρίσεων και καταστάσεων έκτακτης ανάγκης, με την ανάπτυξη ενός καινοτόμου εκπαιδευτικού υλικού που βασίζεται σε επιτυχώς δοκιμασμένο και εφαρμοσμένο μοντέλο προσομοίωσης σε συνδυασμό με τα πιο πρόσφατα επιστημονικά ευρήματα και την ολοκληρωμένη ανάλυση των αναγκών κατάρτισης και εκπαίδευσης. Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» διοργανώνει την 4η Εθνική Συνάντηση του Ευρωπαϊκού Έργου PATH2LC στις 26 και 27 Μαΐου 2022 στις 9:50 π.μ., στο πλαίσιο στήριξης της ενεργειακής μετάβασης και της προώθησης των «Δικτύων Δήμων που Αποκτούν Γνώση». Προσκεκλημένοι ομιλητές στη συγκεκριμένη εκδήλωση είναι ο Επίκουρος Καθηγητής του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, Δρ. Βαγγέλης Μαρινάκης, ο οποίος θα αναφερθεί στο φαινόμενο της Ενεργειακής Φτώχειας, στο έργο POWERPOOR και στην ενεργειακή κρίση που αντιμετωπίζουμε σήμερα, καθώς και ο Αντιδήμαρχος Προγραμματισμού, Οικονομικής και Τοπικής Ανάπτυξης του Δήμου Χάλκης, κ. Βασίλειος Ρουσσάκης, ο οποίος θα μιλήσει για την Ενεργειακή Κοινότητα της Χάλκης «ChalkiON». Παράλληλα, ο Γενικός Διευθυντής του Δικτύου, κ. Ιωάννης Γεώργιζας, θα παρουσιάσει την εφαρμογή του Εικονικού Ενεργειακού Συμψηφισμού (Virtual Net Metering) στο Δήμο Οιχαλίας. Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η ημερίδα με τίτλο «Καταπολεμώντας την Ενεργειακή Φτώχεια – Το Ευρωπαϊκό Έργο POWERPOOR», την οποία συνδιοργάνωσε το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» και ο Δήμος Σουλίου, την Τρίτη, 17 Μαΐου 2022, στην αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων "ΚΑΡΚΑΜΙΣΙ", στην Παραμυθιά. Στην έναρξη της ημερίδας, απηύθυναν χαιρετισμό ο Πρόεδρος του Δικτύου Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» και Γενικός Γραμματέας της ΚΕΔΕ, κ. Δημήτριος Καφαντάρης, ο Δήμαρχος Σουλίου, κ. Γιάννης Καραγιάννης, καθώς και ο Δήμαρχος Δωδώνης, κ. Χρήστος Ντακαλέτσης. Στη συγκεκριμένη εκδήλωση, το παρόν έδωσαν ο Δήμαρχος Αρταίων, κ. Χρήστος Τσιρογιάννης, ο Δήμαρχος Πέλλας και Αντιπρόεδρος της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ, κ. Γρηγόρης Στάμκος, καθώς και η Πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου Ηπείρου, κα Σταυρούλα Μπραΐμη - Μπότση. Απόφαση Ένταξης για την Κατασκευή των Σταθμών Μεταφόρτωσης Απορριμμάτων στην Περιφέρεια Πελοποννήσου11/5/2022
Με μεγάλη χαρά σας ανακοινώνουμε την έκδοση της Απόφασης Ένταξης της Πράξης «Κατασκευή Σταθμών Μεταφόρτωσης Απορριμμάτων (ΣΜΑ) στην Περιφέρεια Πελοποννήσου», την οποία υπέβαλλε προς χρηματοδότηση στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Υποδομές Μεταφορών, Περιβάλλον και Αειφόρος Ανάπτυξη 2014-2020» το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» σε συνεργασία με τον Φορέα Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων (Φο.Δ.Σ.Α.) Πελοποννήσου, συνολικού προϋπολογισμού 10.845.000,00 €. Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» θα πραγματοποιήσει από κοινού με το Δήμο Σουλίου την ημερίδα με τίτλο «Καταπολεμώντας την Ενεργειακή Φτώχεια – Το Ευρωπαϊκό Έργο POWERPOOR», την Τρίτη 17 Μαΐου 2022 και ώρα 11:00 π.μ. στην αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων "ΚΑΡΚΑΜΙΣΙ", στην Παραμυθιά. Βασικός στόχος της ημερίδας είναι η παρουσίαση στοιχείων σχετικά με τον εντοπισμό των ενεργειακά ευάλωτων νοικοκυριών, η παροχή χρήσιμων συμβουλών εξοικονόμησης ενέργειας και η ενθάρρυνση της αξιοποίησης εναλλακτικών πηγών χρηματοδότησης από τους Δημότες με απώτερο σκοπό την ανακούφιση του φαινομένου της ενεργειακής φτώχειας. Παράλληλα, η ημερίδα σηματοδοτεί την έναρξη των εργασιών του Γραφείου Αντιμετώπισης Ενεργειακής Φτώχειας του Δήμου Σουλίου, το οποίο αποτελεί το πρώτο Γραφείο στην Ήπειρο. |
ΘΕΜΑΤΑ
|