Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία οι πρώτες Συναντήσεις Εργασίας με τους 2 Δήμους – Μέλη της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ, το Δήμο Κορινθίων και το Δήμο Ελληνικού – Αργυρούπολης, οι οποίοι επιλέχθηκαν για την υλοποίηση της Ευρωπαϊκής Πρωτοβουλίας «Living Streets and Citizen Engagement in local energy and climate projects - LIVING STREETS». Οι εν λόγω συναντήσεις σηματοδοτούν την έναρξη της υλοποίησης του εγχειρήματος στους δύο αυτούς Δήμους.
Την Τετάρτη 20 Ιανουαρίου 2021 πραγματοποιήθηκε η πρώτη Συνάντηση Εργασίας με το Δήμο Κορινθίων, μέσω τηλεδιάσκεψης. Τη συνάντηση χαιρέτησαν ο Δήμαρχος Κορινθίων, κ. Βασίλης Νανόπουλος, και ο Πρόεδρος της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ, κ. Δημήτριος Καφαντάρης. Σημαντική ήταν η συμμετοχή στελεχών του Δήμου, αλλά και αιρετών, οι οποίοι παρευρέθηκαν στη συνάντηση. Συμμετέχοντες Δήμοι στην Υλοποίηση του Προγράμματος Ενεργειακής Παρακολούθησης της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ18/1/2021
Με χαρά σας ανακοινώνουμε τη συμμετοχή των Δήμων Αιγιαλείας, Θηβαίων, Καλαμάτας, Μεσσήνης και Χάλκης στην υλοποίηση του Έργου «Ενεργειακή Παρακολούθηση και Υπολογισμός Ανθρακικού Αποτυπώματος Κτίριων και Εγκαταστάσεων στην Τοπική Αυτοδιοίκηση» που χρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα «ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ & ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ 2019». Το συγκεκριμένο πρόγραμμα αποτελεί μέρος του Χρηματοδοτικού Μέτρου “Καινοτόμες δράσεις με τους πολίτες” και χρηματοδοτείται από το ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΑΜΕΙΟ. Οι συγκεκριμένοι Δήμοι που επιλέχθηκαν από τη ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ θα εγκαταστήσουν μια ψηφιακή πλατφόρμα GIS (Geographic Information System – Γεωγραφικό Σύστημα Πληροφοριών), η οποία θα χρησιμοποιείται για την καταγραφή των ενεργειακών καταναλώσεων των δημοτικών κτιρίων και των εγκαταστάσεών τους, ενώ παράλληλα θα υπολογίζει το ανθρακικό αποτύπωμα αυτών, με σκοπό να αποτελέσει ένα καινοτόμο εργαλείο εποπτείας των υποδομών των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης. Μέσω τηλεδιάσκεψης πραγματοποιήθηκε στις 2 Δεκεμβρίου 2020, η 4η Γενική Συνέλευση της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ υπό την προεδρεία του κ. Δημήτρη Καφαντάρη, με τη μαζική συμμετοχή των Δημάρχων των Δήμων – μελών της. Στην έναρξη της εκδήλωσης απηύθυνε χαιρετισμό ο υφυπουργός εσωτερικών κ. Θεόδωρος Λιβάνιος εκφράζοντας την υποστήριξή του σχετικά με τις δράσεις του Δικτύου. Αναφέρθηκε επίσης στη δραστηριότητα του υπουργείου προς όφελος των Δήμων.
Στην συνέλευση παρουσιάστηκε, από το Γενικό Διευθυντή κ. Ιωάννη Γεώργιζα, η μέχρι τώρα πορεία των δραστηριοτήτων του Δικτύου, όπως αυτή αποδεικνύεται μέσω της συμμετοχής του σε σημαντικά ευρωπαϊκά έργα και της εξέλιξης του προϋπολογισμού. Οι συμμετέχοντες, αφού παρακολούθησαν την παρουσίαση, εξέφρασαν τα συγχαρητήριά τους προς τα στελέχη του δικτύου για όσα έχουν καταφέρει. Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» δημοσιεύει την 1η Τροποποίηση της Πρόσκλησης Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για Συμμετοχή Δήμων στο Πρόγραμμα: «Ενεργειακή Παρακολούθηση & Υπολογισμός Ανθρακικού Αποτυπώματος Κτιρίων & Εγκαταστάσεων στην Τοπική Αυτοδιοίκηση», η οποία αφορά αποκλειστικά στην παράταση της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων έως την Παρασκευή 04/12/2020.
Μετά το πέρας της αξιολόγησης των Αιτήσεων που θα κατατεθούν, θα ξεκινήσει η υλοποίηση του έργου, το οποίο αφορά στην εγκατάσταση μίας Ψηφιακής Πλατφόρμας GIS σε 3 επιλεγμένους Δήμους – Μέλη της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ, η οποία θα παρακολουθεί τις ενεργειακές καταναλώσεις Δημοτικών κτιρίων και εγκαταστάσεων και θα υπολογίζει το ανθρακικό τους αποτύπωμα. Σκοπός αυτής της πλατφόρμας είναι να αποτελέσει ένα καινοτόμο και χρήσιμο εργαλείο εποπτείας των υποδομών του εκάστοτε Δήμου. Η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ υπέγραψε Μνημόνιο Συνεργασίας με το Επιμελητήριο Μεσσηνίας, με σκοπό την αξιοποίηση Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων και την υποστήριξη σε θέματα τεχνικής βοήθειας που αφορούν σε μελέτες και έργα. Είχε προηγηθεί συνάντηση μεταξύ του Προέδρου του Δικτύου, κ. Δημήτρη Καφαντάρη, και του Προέδρου του Επιμελητηρίου, κ. Βαγγέλη Ξυγκώρου, προκειμένου να συζητήσουν τις λεπτομέρειες του Μνημονίου.
Η συνεργασία των δύο φορέων έχει ως βασικούς στόχους την ανάπτυξη βιώσιμων επενδύσεων, τη σωστή αντίληψη της επιχειρηματικότητας σε θέματα περιβάλλοντος και εταιρικής διακυβέρνησης και την επίτευξη της μετάβασης προς μια πιο βιώσιμη οικονομία μέσα από μια σειρά συνεργειών και δράσεων, που θα ωφελήσουν τους πολίτες και γενικότερα την κοινωνία. Η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ με μεγάλη χαρά ανακοινώνει την έγκριση χρηματοδότησης του έργου με τίτλο «Ενεργειακή παρακολούθηση και υπολογισμός ανθρακικού αποτυπώματος κτιρίων και εγκαταστάσεων στην Τοπική Αυτοδιοίκηση» από το Χρηματοδοτικό Πρόγραμμα «Φυσικό Περιβάλλον και Καινοτόμες Δράσεις 2019» του Πράσινου Ταμείου. Μέσω του έργου, θα εγκατασταθεί σε 3 επιλεγμένους Δήμους – Μέλη της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ μία Ψηφιακή Πλατφόρμα GIS, η οποία θα παρακολουθεί τις ενεργειακές καταναλώσεις Δημοτικών κτιρίων και εγκαταστάσεων και θα υπολογίζει το ανθρακικό τους αποτύπωμα, με σκοπό να αποτελέσει ένα καινοτόμο και χρήσιμο εργαλείο εποπτείας των υποδομών του εκάστοτε Δήμου. |
ΘΕΜΑΤΑ
|