Μένοντας πιστή στο σκοπό δημιουργίας της για τη στήριξη των Δήμων - Μελών της, η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ υπέγραψε στις 31 Ιουλίου 2020 μια νέα προγραμματική Σύμβαση με το Δήμο Ξυλοκάστρου-Ευρωστίνης. Σκοπός της είναι η υποστήριξη του αναπτυξιακού σχεδιασμού του Δήμου στην πραγματοποίηση έργων, τα οποία θα συμβάλουν στην ολοκλήρωση βασικών υποδομών για την οικονομική και κοινωνική ανάπτυξη καθώς και στη βέλτιστη ενεργειακή και περιβαλλοντική διαχείριση. Ο Πρόεδρος της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ, κ. Δημήτρης Καφαντάρης, και ο Γενικός Διευθυντής, κ. Γιάννης Γεώργιζας, συναντήθηκαν με το Δήμαρχο, κ. Βλάσιο Τσιώτο, και υπέγραψαν τη σύμβαση, σύμφωνα με την οποία η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ αναλαμβάνει τη συμβουλευτική, υλική και οικονομικο-τεχνική υποστήριξη των υπηρεσιών του Δήμου στην εκτέλεση όλων των απαιτούμενων εργασιών για την εκπόνηση μελετών και την ωρίμανση των έργων. Συνέντευξη του Γενικού Διευθυντή της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ για Δράσεις και Πρωτοβουλίες του Δικτύου28/7/2020
Μια σημαντική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γενικός Διευθυντής του Δικτύου Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ», κ. Γιάννης Γεώργιζας, στο Best TV, την Παρασκευή 24 Ιουλίου 2020. Κάνοντας λόγο για τις δράσεις που δρομολογούνται στο άμεσο μέλλον, ανέλυσε την πρωτοποριακή πρόταση που κατέθεσε το Δίκτυο στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα LIFE 2020 για την καλύτερη διαχείριση και ουσιαστική αξιοποίηση των κλαδιών και των πυρήνων της ελαιοκαλλιέργειας σε συνεργασία με το Δήμο Καλαμάτας. Συντονιστής του εγχειρήματος θα είναι η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ, ενώ σε αυτό συμμετέχουν το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, ο Δήμος Καλαμάτας, ο ΦΟΔΣΑ Πελοποννήσου, το Υπουργείο Περιβάλλοντος, το Πανεπιστήμιο VIC της Ισπανίας και το Πανεπιστήμιο Brunel του Λονδίνου. Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» δημοσιεύει την 1η Τροποποίηση της Πρόσκλησης Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του Living Streets, η οποία αφορά αποκλειστικά στην παράταση της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων έως την Παρασκευή 4 Σεπτεμβρίου 2020. Οι Δήμοι, οι οποίοι προτίθενται να υποβάλλουν πρόταση χρηματοδότησης και πληρούν τις προϋποθέσεις, μπορούν να συμπληρώσουν την Αίτηση Υποψηφιότητας που επισυνάπτεται παρακάτω. Η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ υπέβαλε πρόταση για χρηματοδότηση στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα LIFE, στόχος του οποίου είναι η προώθηση και η υλοποίηση έργων που εντάσσονται στο πλαίσιο της προστασίας του περιβάλλοντος, της βιώσιμης ανάπτυξης και της κυκλικής οικονομίας. Η πρόταση αφορά στην αξιοποίηση των κλαδεμάτων και των φύλλων των ελαιόδεντρων και των ελαιουργικών υπολειμμάτων, στην ευρύτερη περιοχή των Δήμων της Μεσσηνίας (Καλαμάτας, Μεσσήνης, Οιχαλίας, Πύλου-Νέστορος), με πολλαπλά οφέλη για τους παραγωγούς και την τοπική κοινωνία. Τα κλαδέματα των ελαιόδεντρων, μαζί με τον κατσίγαρο και τους ελαιοπυρήνες, αποτελούν μια σημαντική πηγή βιομάζας που στην υφιστάμενη κατάσταση όχι μόνο παραμένουν αναξιοποίητα αλλά αποτελούν ταυτόχρονα σημαντική πηγή ρύπανσης για το περιβάλλον. Το Σάββατο 4 Ιουλίου 2020 και ώρα 11:00 το πρωί πραγματοποιήθηκε, μετά από πρόσκληση του Προέδρου, κ. Δημήτρη Καφαντάρη, η 3η Συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου του Δικτύου Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» στο Δημαρχείο του Δήμου Αιγιαλείας. Η ατζέντα της συνεδρίασης περιελάμβανε σημαντικά ζητήματα και θέματα σχετικά με καινοτόμες και κοινωφελείς δράσεις και αναπτυξιακά προγράμματα μεταξύ των μελών. Πιο συγκεκριμένα, το ΔΣ μετά από διαλογική συζήτηση ενέκρινε τη σύναψη και το σχέδιο της σύμβασης με τον Δήμο Κορινθίων σχετικά με την υλοποίηση πράξεων για την καταχώρηση του συνοικισμού Αγίας Άννας στο Εθνικό Κτηματολόγιο και τον αναλογισμό αποζημιώσεων των περιοχών κοντά στο ρέμα Ξηριά της Κορίνθου. Ακόμα, εγκρίθηκε αντίστοιχα και η σύναψη της σύμβασης για την ολοκλήρωση των Σχεδίων Χωρικής και Οικιστικής Οργάνωσης Ανοικτών Πόλεων (ΣΧΟΟΑΠ) Τενέας και Άσσου-Λεχαίου. Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η συμμετοχή του Δικτύου Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» στο 8ο Συνέδριο Περιφερειακής Ανάπτυξης (Regional Growth Conference), την Παρασκευή 3 Ιουλίου 2020. Το Συνέδριο έλαβε χώρα στις εγκαταστάσεις Achaia Clauss στο Πετρωτό Πάτρας από 2 έως 4 Ιουλίου 2020 και αποτελεί έναν ετήσιο θεσμό που δημιουργήθηκε το 2013 με στόχο την ανάδειξη θεμάτων προβληματισμού, καλών πρακτικών και δεικτών που πρέπει να υλοποιηθούν για την Περιφερειακή Ανάπτυξη. Το RCG διοργανώνεται από την εφημερίδα «Πελοπόννησος» σε συνεργασία με την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας. Αποτελεί μια δημόσια πλατφόρμα λόγου μεταξύ κυβερνητικών, περιφερειακών, πανεπιστημιακών και επιχειρηματικών εκπροσώπων, οι οποίοι καλούνται να συνεργαστούν, ώστε να ενσωματώσουν στα σχέδιά τους τις πολιτικές περιφερειακής ανάπτυξης που προωθούνται από τους Ευρωπαϊκούς θεσμούς και να ενημερωθούν για τις πρακτικές εφαρμογές αυτών στα κράτη - μέλη και σε άλλες Περιφέρειες. Θέτει τις βάσεις και δίνει την ευκαιρία στους συμμετέχοντες να ανταλλάξουν απόψεις και να καταλήξουν σε συνεργασίες που ωφελούν την κοινωνία, την επιχειρηματικότητα και την κοινή γνώση. |
ΘΕΜΑΤΑ
|