Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» δημοσιεύει την Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος με σκοπό τη χρηματοδότηση των Δήμων - μελών της στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Πρωτοβουλίας του Living Streets. Η Πρόσκληση θα παραμείνει ανοιχτή έως την 31η Ιουλίου 2020. Οι Δήμοι, οι οποίοι προτίθενται να υποβάλλουν πρόταση χρηματοδότησης και πληρούν τις προϋποθέσεις, μπορούν να συμπληρώσουν την Αίτηση Υποψηφιότητας που επισυνάπτεται παρακάτω. Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» διοργανώνει τη Δευτέρα 22 Ιουνίου 2020 και ώρα 12:00 το 1ο Διαδικτυακό Σεμινάριο που αφορά στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Living Streets. Το Living Streets είναι μια Ευρωπαϊκή πρωτοβουλία που στοχεύει στο να ανακτήσει και να επαναπροσδιορίσει το δημόσιο χώρο μέσω του προσωρινού περιορισμού της διέλευσης οχημάτων από ένα δρόμο (μερικώς ή πλήρως). Στο δρόμο αυτό και για τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο, θα πραγματοποιηθούν δραστηριότητες διαφόρων ειδών για τους πολίτες της περιοχής. Περισσότεροι από 100 συμμετέχοντες εκδήλωσαν ενδιαφέρον και παρακολούθησαν το 1ο Εθνικό Διαδικτυακό Σεμινάριο που διοργάνωσε η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έργου EUCF, την Πέμπτη 21 Μαΐου 2020. Το Σεμινάριο αποσκοπούσε στην ενημέρωση των Δήμων σχετικά με τις ευκαιρίες χρηματοδότησης που προκύπτουν από το Ευρωπαϊκό Έργο και τον τρόπο υποβολής Αίτησης Χρηματοδότησης. Μέσω του EUCF, θα διατεθεί ποσό 60.000€ σε Δήμους της χώρας, για την υλοποίηση μελετών και ενεργειών ωρίμανσης σχετικών με ενεργειακή αναβάθμιση, εξοικονόμηση ενέργειας και μείωση του ανθρακικού αποτυπώματος. Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» διοργανώνει την Πέμπτη 21 Μαΐου 2020 και ώρα 12:00 – 13:30 το 1ο Εθνικό Διαδικτυακό Σεμινάριο στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έργου EUCF. Το EUCF είναι μια πρωτοβουλία η οποία θα χορηγήσει σε Δήμους χρηματοδότηση ύψους έως και 60.000€ για να εκπονήσουν μελέτες, που θα οδηγήσουν στην ανάπτυξη βιώσιμων και αειφόρων επενδυτικών σχεδίων. Τα σχέδια αυτά θα σχετίζονται με την έξυπνη διαχείριση ενέργειας, τις ενεργειακές αναβαθμίσεις και τη μείωση του ανθρακικού αποτυπώματος. Με μεγάλη χαρά ανακοινώνουμε την έγκριση της χρηματοδότησης της πρότασης με τίτλο «Ενεργειακή παρακολούθηση και υπολογισμός ανθρακικού αποτυπώματος κτιρίων και εγκαταστάσεων στην τοπική αυτοδιοίκηση» που υπέβαλε η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ στο Χρηματοδοτικό Πρόγραμμα «Φυσικό Περιβάλλον και Καινοτόμες Δράσεις 2019» του Πράσινου Ταμείου. Η πρόταση περιλαμβάνει την ανάπτυξη και την εγκατάσταση σε επιλεγμένους Δήμους της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ μιας ψηφιακής πλατφόρμας GIS, η οποία θα παρακολουθεί το ανθρακικό αποτύπωμα και τις ενεργειακές καταναλώσεις των δημοτικών κτιρίων και εγκαταστάσεων, με σκοπό να αποτελέσει ένα καινοτόμο εργαλείο εποπτείας των υποδομών των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης. Καλούνται όλοι οι ενδιαφερόμενοι για συνεργασία με τη ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ, να υποβάλλουν αίτηση εγγραφής στο email του Δικτύου για τον εμπλουτισμό του Μητρώου Συνεργατών για το έτος 2020, σε όσα από τα Προφίλ ανταποκρίνονται στην εξειδίκευση και εμπειρία τους. |
ΘΕΜΑΤΑ
|