Το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» σας προσκαλεί στο πρώτο διαδικτυακό σεμινάριο του Ευρωπαϊκού έργου European City Facility (EUCF), το οποίο θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 07 Απριλίου 2020 και ώρα 12:00 – 13:30. Το EUCF είναι μια ευρωπαϊκή πρωτοβουλία η οποία θα υποστηρίξει Ευρωπαϊκούς Δήμους και τοπικές αρχές, ώστε να εξασφαλίσουν τεχνική βοήθεια και οικονομική στήριξη (μέχρι € 60.000) για να αναπτύξουν βιώσιμα και αειφόρα επενδυτικά σχέδια. Εγκρίθηκε το αίτημα που είχε υποβάλλει η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ στο Euopean City Facility (EUCF), το οποίο χρηματοδοτείται από το HORIZON 2020 και εντάσσεται στο Πρόγραμμα για την Έρευνα και την Καινοτομία της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Στόχος της συγκεκριμένης πρωτοβουλίας είναι να βοηθήσει ευρωπαϊκούς δήμους, μέσω οικονομικής και τεχνικής υποστήριξης, να ξεπεράσουν τα εμπόδια που αντιμετωπίζουν στην εφαρμογή φιλόδοξων πλάνων στον τομέα της ενεργειακής μετάβασης, να εστιάσουν στην ενεργειακή αποδοτικότητα και να στραφούν προς τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας. Η εναρκτήρια συνάντηση του Ευρωπαϊκού Προγράμματος «Living Streets and Citizen Engagement in local energy and climate projects», που πραγματοποιήθηκε στη Γάνδη του Βελγίου από τις 25 μέχρι τις 27 Φεβρουαρίου 2020 στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Σε αυτή συμμετείχαν στελέχη της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ, εκπρόσωποι από τους Δήμους Αιγιαλείας, Ανατολικής Σάμου, Ελληνικού – Αργυρούπολης, Ερμιονίδας, Ηγουμενίτσας, Κορινθίων και Φλώρινας, οι οποίοι αποτελούν μέλη του Δικτύου, καθώς και εκπρόσωποι από την Κροατία και την Πορτογαλία. Η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ, μέσω του Μνημονίου Συνεργασίας που έχει υπογράψει με το Δήμο Μεγαλόπολης, με σκοπό την προώθηση του σχεδιασμού για τη Μεταλιγνιτική εποχή, υπέβαλε αίτημα για παροχή τεχνικής βοήθειας προς την Ειδική Γραμματεία της Πλατφόρμας της Ευρωπαϊκής Ένωσης για Περιφέρειες υπό μετάβαση, το οποίο και εγκρίθηκε. Στο πλαίσιο της εγκεκριμένης αυτής υποστήριξης, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη εμπειρογνωμόνων από την DG Energy (Διεύθυνση Ενέργειας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής) στην περιοχή, στις 18 και 19 Φεβρουαρίου 2020, κατά την οποία υπήρξε εκτεταμένη διαβούλευση και σημαντική ανταλλαγή απόψεων με Αρχές, πολίτες και εμπλεκόμενους φορείς. Παρακολουθήστε τις συνεντεύξεις του Προέδρου κ. Δημήτρη Καφαντάρη και του Γενικού Διευθυντή της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ κ. Ιωάννη Γεώργιζα, σχετικά με την επερχόμενη επίσκεψη των στελεχών από την Ευρωπαϊκή Ένωση στην περιοχή της Μεγαλόπολης, για το σχεδιασμό της μεταλιγνιτικής περιόδου. Η επίσκεψη εντάσσεται στο πλαίσιο τεχνικής βοήθειας από την Ευρωπαϊκή Ένωση, την οποία η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ εξασφάλισε για λογαριασμό του Δήμου. Η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Έργο «Living Streets and Citizen Engagement in local energy and climate projects». Το Living Streets είναι ένα πρόγραμμα που επιτρέπει στους ενδιαφερόμενους Δήμους να μετατρέψουν προσωρινά ένα δρόμο της πόλης τους της επιλογής τους σε ένα βιώσιμο μέρος που πάντα οραματίζονταν. Στο πλαίσιο του έργου, θα επιλεχθούν 5 Δήμοι - Μέλη της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ, οι οποίοι θα ταξιδέψουν στη Γάνδη του Βελγίου για να συμμετέχουν στην εναρκτήρια συνάντηση του project και να έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν, ενημερωθούν και να εκπαιδευτούν από τους δημιουργούς του πρωτοποριακού αυτού έργου, προκειμένου να καταφέρουν να υλοποιήσουν επιτυχώς το εγχείρημα στην πόλη τους. |
ΘΕΜΑΤΑ
|