Mε μαζική συμμετοχή, έντονο προβληματισμό και καινοτόμες προτάσεις για το μέλλον πραγματοποιήθηκε η 3η Γενική Συνέλευση του Δικτύου Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ», η οποία έλαβε χώρα στο ξενοδοχείο Emmantina Hotel στη Γλυφάδα, τη Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου 2019. Επικεφαλής ήταν ο Πρόεδρος του Δικτύου και Γενικός Γραμματέας της ΚΕΔΕ κ. Δημήτρης Καφαντάρης και συντονιστής ο Γενικός Διευθυντής του Δικτύου κ. Ιωάννης Γεώργιζας. Ιδιαίτερη τιμή για το Δίκτυο, αποτέλεσε η παρουσία και η παρέμβαση του Υπουργού Εσωτερικών κ. Τάκη Θεοδωρικάκου, ο οποίος χαιρέτησε τη Γενική Συνέλευση και τόνισε την ανάγκη διατήρησης προγραμμάτων που έχουν σκοπό την υλοποίηση μελετών και σχεδιασμών για έργα ανάπτυξης στους Δήμους και τις Περιφέρειες της χώρας που προάγουν τη βιωσιμότητά τους, αλλά και την αναγκαιότητα προώθησης της κυκλικής οικονομίας. Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 31 Οκτωβρίου, στο Βραχάτι Κορινθίας, στο ξενοδοχείο Alkyon Resort, η 2η Συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου του Δικτύου Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» για το έτος 2019. Η συνεδρίαση φιλοξενήθηκε με την ευγενική υποστήριξη του Δημάρχου Βέλου-Βόχας, κ. Αννίβα Παπακυριάκου, ο οποίος είναι μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου, ενώ ο Δήμος του είναι ενεργός συμμέτοχος στις δράσεις του Δικτύου. Επικεφαλής της συνεδρίασης ήταν ο Πρόεδρος του Δικτύου, κ. Δημήτρης Καφαντάρης. Στη συνεδρίαση πραγματοποιήθηκε, από το Γενικό Διευθυντή κ. Ιωάννη Γεώργιζα, μια σύντομη παρουσίαση των μέχρι στιγμής δράσεων του Δικτύου με εστίαση στα Ευρωπαϊκά προγράμματα και στις Προγραμματικές Συμβάσεις. Ο Δήμος Καρπάθου είναι πλέον μέλος του Δικτύου Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ». Tο Δημοτικό Συμβούλιο ενέκρινε τη συμμετοχή του Δήμου στη ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ κι επιπλέον, στη συνεδρίαση της 19ης Νοεμβρίου 2019, ενέκρινε τη σύναψη προγραμματικής σύμβασης με τη ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ για την ωρίμανση αναπτυξιακών έργων, που θα αναδείξουν τις παραγωγικές δυνατότητες του νησιού. Το μεγαλύτερο μέρος της χρηματοδότησης των μελετών θα προέλθει από το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων. Τη Δευτέρα 14 Οκτωβρίου 2019 παρουσιάστηκε ο αρχικός σχεδιασμός για την Ενεργειακή Μετάβαση στο Δήμο Μεγαλόπολης και παραδόθηκε από τον Πρόεδρο, κ. Δημήτρη Καφαντάρη, και το Γενικό Διευθυντή, κ. Ιωάννη Γεώργιζα, στον Περιφερειάρχη, κ. Παναγιώτη Νίκα. Ο σχεδιασμός υλοποιήθηκε από τη ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ σε συνεργασία με το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο και το Ινστιτούτο Περιφερειακής Ανάπτυξης και αποτελεί βάση για τη διαβούλευση που θα πραγματοποιηθεί στην τοπική κοινωνία. Η διαβούλευση θα έχει ως αποτέλεσμα την οριστικοποίηση των δράσεων που θα προταθούν και θα χρηματοδοτηθούν, ώστε να αμβλυνθούν οι συνέπειες στη Μεγαλόπολη από τη μετάβαση στη μεταλιγνιτική εποχή. Η εργασία υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του Μνημονίου Συνεργασίας μεταξύ της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ και του Δήμου Μεγαλόπολης, το οποίο εγκρίθηκε ομόφωνα από το Δημοτικό Συμβούλιο της Μεγαλόπολης το 2018. Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η εναρκτήρια συνάντηση του ερευνητικού έργου Horizon 2020 με τίτλο WaysTUP! «Αλυσίδες αξίας για τη μετατροπή των αστικών βιοαποβλήτων σε νέα καινοτόμα προϊόντα», στο οποίο συμμετείχαν στελέχη της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ. Η συνάντηση έλαβε χώρα στις 2 και 3 Οκτωβρίου 2019 στη Βαλένθια της Ισπανίας. Η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Έργο «PROSPECT - Peer Powered Cities and Regions», το οποίο επικεντρώνεται στην εκμάθηση και στην εξοικείωση των τοπικών αρχών σχετικά με τη χρηματοδότηση και την εφαρμογή έργων Εξοικονόμησης Ενέργειας και Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας. Στο πλαίσιο του έργου, στελέχη της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ, αλλά και των δήμων που συμμετέχουν, ταξίδεψαν στο Τορίνο της Ιταλίας, προκειμένου να παρακολουθήσουν διήμερο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα, σχετικά με το καινοτόμο εργαλείο των Συμβάσεων Ενεργειακής Απόδοσης (ΣΕΑ), το οποίο έχει εφαρμοστεί επιτυχώς στην Ιταλία, σε Δημοτικό Σχολείο της πόλης Bruino. Το εν λόγω κτίριο έχει πιστοποιηθεί ως κτίριο μηδενικής ενεργειακής κατανάλωσης (nZEB). |
ΘΕΜΑΤΑ
|