Η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ προσυπογράφει την Επιστολή του ENERGY CITIES για Μηδενισμό Εκπομπών CO2 μέχρι το 205022/5/2019
Η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ έχει προσυπογράψει μαζί με 210 Δήμους από όλη την Ευρώπη και τα κυριότερα ευρωπαϊκά δίκτυα (C40, EuroCities, Fedarene, CEMR, ICLEI και Climate Alliance), που εκπροσωπούν 62 εκατομμύρια κατοίκους, την επιστολή – πρωτοβουλία του Ευρωπαϊκού δικτύου ENERGY CITIES για μηδενικές εκπομπές μέχρι το 2050, με ενδιάμεσο στάδιο το 2030 και αναμενόμενη μείωση των εκπομπών κατά το ήμισυ σε σχέση με το 2020. Υποβλήθηκε με την καθοδήγηση και το συντονισμό της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ σε συνεργασία με το Δήμο Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης και το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, η τελική πρόταση προϋπολογισμού 6.000.000€, στην πρόσκληση της Ευρωπαϊκής Ένωσης Citizens Adapt με τίτλο «Ευαισθητοποίηση της κοινής γνώμης σε ζητήματα ανάπτυξης και προώθηση της εκπαίδευσης για την αειφόρο ανάπτυξη στην Ευρωπαϊκή Ένωση». Καλούνται όλοι οι ενδιαφερόμενοι για συνεργασία με τη ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ, να υποβάλλουν στο email την αίτηση εγγραφής στο Μητρώο για το έτος 2019, σε όσα από τα Προφίλ ανταποκρίνονται στην εξειδίκευση και την εμπειρία τους. Μια σημαντική τηλεοπτική εμφάνιση στο BEST TV του Προέδρου, κ. Δημήτρη Καφαντάρη, και του Γενικού Διευθυντή, κ. Γιάννη Γεώργιζα, με αφορμή το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα «Value Waste», στο οποίο συμμετέχει η ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ μαζί με το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, με την καθοδήγηση της κ. Λοϊζίδου, αποτέλεσε την αφορμή για μια παρουσίαση εφ' όλης της ύλης των δραστηριοτήτων του δικτύου. Στις 30 Ιανουαρίου 2019 πραγματοποιήθηκε συνάντηση στα Κεντρικά Γραφεία της Δ.Ε.Η. Α.Ε., μεταξύ του Πρόεδρου και Διευθύνοντα Συμβούλου, κ. Παναγιωτάκη Εμμανουήλ, της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ, του Δήμου Μεγαλόπολης και της ΛΙΓΝΙΤΙΚΗΣ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ. Σκοπός της συνάντησης ήταν η πρόσκληση της ΔΕΗ για συνεργασία με τους ανωτέρω φορείς, με στόχο την ένταξη στην πλατφόρμα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την Ενεργειακή Μετάβαση, προκειμένου να επιτευχθεί η ομαλή μετάβαση της Μεγαλόπολης στη Μεταλιγνιτική εποχή. Υπογράφηκε στις 8 Ιανουαρίου 2019 Προγραμματική Σύμβαση μεταξύ του Δήμου Πύλου - Νέστορος και της ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΠΟΛΗΣ για την υλοποίηση της πρώτης φάσης του πολεοδομικού σχεδιασμού του Δήμου. Η πρώτη φάση περιλαμβάνει τροποποίηση του σχεδίου πόλης της Πύλου και οριοθέτηση οικισμών του Δήμου. Το έργο προϋποθέτει μία σειρά από αναλυτικές μελέτες μέχρι και τις τελικές δημοσιεύσεις στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης. |
ΘΕΜΑΤΑ
|